Ortopedi ameliyatı geçiren hastaların ağrı düzeylerinin hemşirelik bakımı sonuçları sınıflaması doğrultusunda değerlendirilmesi
Assessment of the pain levels of patients undergoing orthopedic surgery in accordance with the nursing outcomes classification
- Tez No: 1000210
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Tanımlayıcı ve metodolojik araştırma türünde olan bu çalışma; ortopedi ameliyatı geçiren hastaların ağrı düzeylerinin hemşirelik bakımı sonuçları sınıflaması (Nursing Outcomes Classification-NOC) doğrultusunda değerlendirilmesi ve hemşirelik bakımı sonuçları sınıflamasında yer alan“Ağrı Düzeyi (2102)”ölçütlerinin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde cerrahi yoğun bakım ünitesinde ve ortopedi kliniklerinde ortopedi ameliyatı geçirmiş (kalça ve diz protezi ameliyatı geçiren), dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmayı kabul eden 100 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri;“Hasta Bilgi Formu”,“NOC (2102) Ağrı Düzeyi”,“Vizüel Analog Skala (VAS)”,“Yaşam Bulguları Takip Formu”ve“Girişim İzlem Formu”ile toplandı. Hastalar“akut ağrı”hemşirelik tanısı açısından; araştırmacı ve bağımsız gözlemci tarafından ameliyat günü, ameliyat sonrası birinci ve ikinci günlerde girişim öncesi ve sonrası olmak üzere üç gün boyunca günde 3 kez izlendi. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edildi. Hastaların %57'sinin kadın, %43'ünün erkek, %48'inin lise mezunu %74'ünün evli, %39'unun emekli, yaş ortalamasının 63,60 ±19,99 yıl, ve BKİ ortalamalarının ise 27,00 ±4.97 (fazla kilo) olduğu görüldü. Hastaların %73'ünün femur fraktürü nedeni ile kalça protezi ameliyatı olduğu, %56'sının kronik bir hastalığının olup sürekli ilaç kullandığı belirlendi. Çalışmada, NOC ölçeğinin içerik geçerlilik indeksi değeri 0,93 olarak hesaplandı. Ameliyat sonrası dönemde hastaların ağrı şiddetinin ameliyat gününden başlayarak izlem yapılan ikinci günün sonuna kadar belirgin biçimde azaldığı (5 birim) ve bu azalmanın ileri düzeyde anlamlı olduğu saptandı. Aynı zamanda, ameliyat sonrası dönemde aynı gün içinde uygulanan non-farmakolojik girişimler sonrasında hastaların ağrı şiddetlerinin girişim öncesine kıyasla anlamlı düzeyde azaldığı belirlendi (p<0,05). Ameliyat gününde, girişim öncesi NOC ağrı düzeyi toplam puan ortalamasının 91,37±8,76 olduğu, girişim sonrası puan ortalamasının ise 108,98±2,48 olduğu, ameliyat sonrası birinci günde, girişim öncesi NOC ağrı düzeyi toplam puan ortalamasının 102,87±3,16, girişim sonrası puan ortalamasının ise 109,90±0,63 olduğu, ameliyat sonrası ikinci günde ise, girişim öncesi NOC ağrı düzeyi toplam puan ortalaması 108,93±1,67, girişim sonrası puan ortalaması 109,93±0,61 olarak bulundu ve girişim öncesi ile girişim sonrası ölçümler arasındaki fark anlamlı olduğu saptandı (p<0,001). Bu sonuçlar doğrultusunda,“NOC (2102) Ağrı Düzeyi Ölçütleri”nin Türkçe versiyonunun ağrı düzeyini belirlemede geçerli bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir. Ağrı değerlendirmelerinde“NOC (2102) Ağrı Düzeyi Ölçütleri”nin kullanılması, hemşirelik bakımının planlanmasına ve ağrının çok boyutlu olarak değerlendirilmesine önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and methodological study was conducted to evaluate the pain levels of patients undergoing orthopedic surgery according to the Nursing Outcomes Classification (NOC) and to adapt the“Pain Level (2102)”criteria included in the Nursing Outcomes Classification into Turkish, and to examine its validity and reliability. The study population consisted of 100 patients who underwent orthopedic surgery (hip and knee replacement surgery) in the surgical intensive care unit and orthopedic clinics of a training and research hospital in Istanbul, who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Research data were collected using the“Patient Information Form”,“NOC (2102) Pain Level”,“Visual Analog Scale (VAS)”,“Vital Signs Monitoring Form”and“Intervention Monitoring Form”. Patients were evaluated in terms of the nursing diagnosis of“acute pain”; The patients were monitored three times a day for three days – on the day of surgery, and on the first and second days post-surgery – by a researcher and an independent observer, both before and after the procedure. The obtained data were analyzed using appropriate statistical methods. It was found that 57% of the patients were female, 43% were male, 48% were high school graduates, 74% were married, 39% were retired, the average age was 63.60 ±19.99 years, and the average BMI was 27.00 ±4.97 (overweight). It was determined that 73% of the patients underwent hip replacement surgery due to femur fracture, and 56% had a chronic disease and were taking medication regularly. In the study, the content validity index of the NOC scale was calculated as 0.93. It was found that the pain intensity of the patients decreased significantly (5 units) from the day of surgery until the end of the second day of monitoring, and this decrease was highly statistical. At the same time, it was determined that the pain intensity of patients decreased significantly after non-pharmacological interventions performed on the same day in the postoperative period compared to the pre-intervention level (p<0.05). On the day of surgery, the mean total score of NOC pain level before intervention was 91.37±8.76, and the mean score after intervention was 108.98±2.48; on the first postoperative day, the mean total score of NOC pain level before intervention was 102.87±3.16, and the mean score after intervention was 109.90±0.63; and on the second postoperative day, the mean total score of NOC pain level before intervention was 108.93±1.67, and the mean score after intervention was 109.93±0.61. The difference between the pre-intervention and post-intervention measurements was found to be significant (p<0.001). In line with these results, it was determined that the Turkish version of the“NOC (2102) Pain Level Measures”is a valid measurement tool for determining pain level. The use of“NOC (2102) Pain Level Criteria”in pain assessments has made significant contributions to the planning of nursing care and the multidimensional assessment of pain.