Farklı sagittal ve vertikal paternlerde sert damak, kraniyoservikal bileşke, kondil pozisyonu ve mandibuler asimetrinin radyolojik olarak değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Radiological evaluation of hard palate, craniocervical junction, condyle position and mandibular asymmetry in different sagittal and vertical patterns: A retrospective study
  1. Tez No: 1000209
  2. Yazar: SİMGE EŞME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL, PROF. DR. BURAK BİLECENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Diş Hekimliği, Anatomy, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlıklı bir dentofasiyal kompleks için, orofasiyal yapılar ile temporomandibuler eklem, kraniyoservikal bileşke ve oklüzyon uyum içinde olmalıdır. Oklüzyonun bozulması sonucu mandibula'nın anormal fonksiyonu, kondil pozisyonunu değiştirerek temporomandibuler ekleme binen yüklerin değişmesine yol açar ve sonuçta nöromusküler aktivite değişir. Bu retrospektif çalışmanın amacı, farklı sagittal ve vertikal iskeletsel paternlerde sert damak, kraniyoservikal bileşke, kondil pozisyonu ve mandibuler asimetrinin üç boyutlu konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri kullanılarak değerlendirilmesidir. Çalışma, İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi arşivinden elde edilen 210 asemptomatik bireye ait KIBT görüntüleri üzerinden yürütülmüştür. Katılımcılar sagittal düzlemde Sınıf I, II ve III; vertikal düzlemde ise normodiverjan, hipodiverjan ve hiperdiverjan olarak sınıflandırılmıştır. Sert damak uzunluğu, kraniyoservikal bileşke mesafeleri, kondil pozisyonu ve mandibuler asimetri ölçümleri Radiant DICOM Viewer yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bulgulara göre sert damak uzunluğu ve C3-mentum mesafesi sagittal paternlerle istatistiksel olarak anlamlı ilişki göstermiştir (p<0.05). Sagittal düzlemde mandibula'nın protrüzyonu arttıkça sert damak mesafesi kısalmıştır. Sagitttal yönde mandibula'nın protrüzyonu arttıkça mentum daha anteriorda konumlandığından, C3-mentum mesafesi de artış göstermiştir. Vertikal paternler ile ise atlas–spina nasalis posterior mesafesi ve sağ atlantodental aralık arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p<0.05). Elde edilen bulgular, dentofasiyal kompleksin kraniyoservikal yapılarla morfolojik ve fonksiyonel bir bütünlük içerisinde olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular temporomandibuler eklem sağlığının korunması ve kraniyoservikal, dentofasiyal dengenin sürdürülebilmesi açısından gelecekteki araştırmalar ve klinik uygulamalar için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
For a healthy dentofacial complex, orofacial structures, the temporomandibular joint, craniocervical junction, and occlusion must be in harmony. Abnormal function of the mandible resulting from occlusion alters the condyle position, altering the loads on the temporomandibular joint and ultimately altering neuromuscular activity. The aim of this retrospective study was to evaluate the hard palate, craniocervical junction, condyle position, and mandibular asymmetry in different sagittal and vertical skeletal patterns using three-dimensional cone-beam computed tomography (CBCT) images. The study was conducted using CBCT images of 210 asymptomatic individuals obtained from the archives of the Istanbul Medipol University Faculty of Dentistry. Participants were classified as Class I, II, and III in the sagittal plane and as normodivergent, hypodivergent, and hyperdivergent in the vertical plane. Hard palate length, craniocervical junction distances, condylar position, and mandibular asymmetry were measured using Radiant DICOM Viewer software. Findings showed that hard palate length and the C3-mentum distance showed statistically significant correlations with sagittal patterns (p<0.05). As mandible protrusion increased in the sagittal plane, the hard palate distance shortened. Because the mentum positioned more anteriorly as mandible protrusion increased in the sagittal direction, the C3-mentum distance also increased. Statistically significant differences were found between the atlas-posterior nasal spine distance and the right atlantodental space in vertical patterns (p<0.05). The findings demonstrated the morphological and functional integrity of the dentofacial complex with the craniocervical structures. These findings will guide future research and clinical practice regarding the preservation of temporomandibular joint health and the maintenance of craniocervical and dentofacial balance.