Design of an instantaneous frequency measurement (ifm) receiver processor module
Anlik frekans ölçüm alici prosesörü tasarimi
  1. Tez No: 1000214
  2. Yazar: ORKUN KAYAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Modern Elektronik Harp alanının hızla geliştiği günümüzde, antenler ve bunlara ait alıcı verici sistemleri, havacılık alt sistemleri ve platformları açısından kritik bir öneme sahiptir. Elektronik Taarruz, Elektronik Koruma, Elektronik Destek ve Sinyal İstihbaratı kapsamındaki yapıları ayrıntılı olarak incelendiğinde bu teknolojilerin her biri için farklı farklı alıcı verici sistemlerinin tasarlandığı görülmektedir. Aviyonik endüstrisinde görev alan mühendislerin temel hedefi, tasarımlarını teknolojik açıdan ileri seviyeye taşırken aynı zamanda sis temin kompakt yapısını ve maliyet etkinliğini korumaktır. Bu durum ilk aşamada bir tasarım ikilemini beraberinde getirmektedir: ayrık tasarım mı modüler tasarım mı? Bu tez çalışması kapsamında, modüler bir sayısal Anlık Frekans Ölçüm İşlemci Modülü tasarlanmış ve üretilmiştir. Sayısal İşaret İşleme işlemleri AMD tarafından geliştirilen Kria Sistem Üstü Modül üzerinde gerçekleştirilmiş; donanımın geri kalan kısmı ise sistem gereksinimleri doğrultusunda, boyut, ağırlık, güç tüketimi ve maliyet kriterleri optimize edilerek ayrık tasarım yaklaşımıyla geliştirilmiştir. Modülün üretimi ve ayaklandırma sürecinin tamamlanmasının ardından, geliştirilen donanımın performansı değerlendirilmiş ve ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this rapidly evolving era of modern EW (Electronic Warfare), antennas and associated transceivers are playing a crucial role in aeronautical sub systems and platforms. If one will go through an in depth examination of the structures in EA (Electronic Attack), EP (Electronic Protection), ES(Electronic Support), and SIGINT (Signal Intelligence); it is highly expected to see that various types of transceiver s are being designed for each of the technologies.The main goal of every kind of engineer in avionics industry is to make their design technologically enhanced while keeping the design compact and affordable at the same time. This challenge creates a dilemma at first glance: discrete design or modular design. In this thesis, a modular digital Instantaneous Frequency Measurement processor module was designed and manufactured. The DSP (Digital Signal Processing) was carried out by the Kria SOM by AMD and the rest of the hardware was designed discretely according to the system requirements while optimizing size, weight, power and cost of the hardware. After the production and the bring up process of the module, the performance of this hardware is evaluated.