Kamu hizmeti (kavramsal ve hukuksal rejim)
Public service (concept and juridical regime)
- Tez No: 100023
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
ÖZET Tezde“kamu hizmeti kavramı”ve“kamu hizmetinin hukuki rejimi”ele alınmıştır. Kamu hizmeti kavramım tanımaya yönelik,“iktisadi nesnellik olarak kamu hizmeti”,“devletin işlevleri/görevleri olarak kamu hizmeti”ve“devletin yarattığı işlevler olarak kamu hizmeti”şeklinde üç yaklaşım ortaya çıkmaktadır. Kamu hizmetleri, kapitalist üretim biçimiyle karşıtlık kurularak tanımlanmalıdır. Kamu hizmeti, devlet tarafından üretim ilişkileri alanının kurallarından belirli oranda bağışık kılınarak üstlenilen, toplumsal ihtiyaçları karşılayacak faaliyet alanları olarak değerlendirilebilir. İdare hukukundaki kullanımıyla modern çağın bir kavramı olan kamu hizmeti, devletin üstlendiği işlevler anlamında, tarihin pek çok döneminde görülmüştür. Modern kamu hizmeti kavramının doğuşu ve idare hukukunda kullanımı Fransız hukuku kökenlidir. Türk idare hukukunda ve kamu hizmeti kavramının bu hukuk dalı içindeki özgün kullanımıyla yer edinmesinde kaynak ülke Fransa olmuştur. Bu klasik modelin yanısıra güncel dönüşümde Türk hukukuna örneklik eden İngiltere ve Avrupa Birliği kamu hizmeti anlayışları önplana geçmeye başlamıştır.“Kamu hizmetinin hukuksal”rejimi, kamu hizmetinin tüm somut görüngülerinin ayrıntılı hukuki rejimini değil, kamu hizmetinin ortak hukukunu ifade eder. Kamu hizmetine uygulanan farklı hukuki rejim, sadece idari rejimi benimseyen ülkelere özgü değildir. Özel hukuk kamu hukuku ayrımının bulunmadığı common law (ortak hukuk) sistemlerinde de kamu hizmetlerinin tüm vatandaşlara uygulanan ortak hukuktan farklı bir hukuki rejime ihtiyaç duyduğu kabul edilir. Kamu hizmetlerine uygulanan kamusal rejimin minimum unsurları "kamu hizmeti ilkeleıf'dir. Bu ilkeler, kamu hizmeti özel kişilere gördürüldüğünde de varlıklarını sürdürürler. Kamu hizmetinin kurulmasında genel ilke, yasakoyucunun yetkili olmasıdır, ancak anayasal kamu hizmetleri, olası kamu hizmetleri, yerel kamu hizmetleri ve anayasa yargısının rolü çeşitli istisnalar 449doğurabilmektedir. Devletin kamu hizmeti olarak üstlendiği alanlarda, toplumsal ihtiyaçları karşılayacak mal ve hizmet üretimi yapılması, kural olarak devlet tarafından ve kamusal hukuki rejim çerçevesinde gerçekleştirilir. Ancak, bu faaliyetin hukuki rejiminin özelleştirilmesi mümkün olduğu gibi, faaliyetin yerine getirilmesi de özel kesime devredilerek özelleştirilebilir. Kamu hizmeti alanındaki, toplumsal ihtiyaçları karşılayacak mal ve hizmet üretim faaliyetinin özel kesime devredilmesinin klasik hukuki biçimleri bulunmaktadır. Klasik biçimlerin, uygulamadaki çeşitliliği kavramada karşılaştığı güçlükler pek çok hukuki sorun doğurmaktadır. 450
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation analyses the concept and the jurisprudential regime of public service. We can define three types of explanation as to“the public service as an economic objectivity”,“the public service as functions and duties of state”, and 'the public service as functions created by state“. Public service shall be defined contrasting to capitalistic mode of production. We can consider public service as the spheres of production of goods and services that satisfy social needs, undertaken by the state exempting partially or entirely from the rules of market. As the usage in administrative law, public service is a modern concept. However, as the functions assumed by states, in history we can easily see the concepts similar to public service. The emergence of modern concept of public service and the usage of this in administrative law as a chief explanatory element has its origins in French law. In addition, the Turkish administrative law and the original employment of the concept of public service in this discipline have also its roots in French law. Apart from this classical model, in the current tendency the public service model of European Union and England are gaining influence on Turkish law. This jurisprudential regime of public service does not mean all particular jurisprudential consequences of all possible aspects of public services but the common law of public services. The fact that public services have the specific rules is not particular to public systems; common law systems have also the same necessity. Minimum public rules applicable all services are called ”the principles of public service". These principles are also effective when the public services are executed by individuals. Although there are major exceptions, principally the power of establishment of public services belongs to legislative. At the spheres of public services, the burden of execution of public services belongs to state; but state can give concessions to individuals. In practice, the classical types of concessions have troubles in explaining the mixed and complex situations. 451