Küreselleşme döneminde işgücü göçü
Labor migration in the age of globalization
- Tez No: 100024
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Global kapitalist ekonomik sistemin sağlıklı işleyişi küresel çapta ucuz işgücünün sağlanmasına bağlıdır. İşgücünün piyasasının diğer faktör piyasalardan farklı olması nedeniyle, işgücü piyasa mekanizmasının haricinde oluşan olumlu dışsallıkları kullanarak piyasa şartlarının üzerinde kazanımlar edinebilmektedir, işgücünün uluslararası göçü bu aşamada devreye girerek belirli piyasalarda ucuz emek ekonomilerinin devamını güvence altına almaktadır. Bu anlamda işgücünün yeni göçü kuralsız ve sosyal koruma mekanizmalarının dışında olduğu sürece global ekonominin işleyişine ve sermaye birikimine hizmet etmektedir. İşgücü bu özellikleri kabullendiği sürece sınırlar ötesi hareket olanağı bulmaktadır. Türkiye'nin çevre ülkelerden aldığı göç de yasal çerçevenin dışında oluşan ve“kaçak işçilik”diye tabir edilen statüde yoğunluk kazanmaktadır. Yabancı kaçak işçilik olgusu, bir yandan göçmen işçilerin ağır ve korumasız çalışma koşullarında çalışması ve her türlü sömürüye açık olması, diğer yandan da yerli işçilerin haksız rekabete maruz kalması nedeniyle yasal haklarını kullanmada çekingen davranması dolayısıyla sorunlar doğurmaktadır. Yabancı işgücünün istihdam ve ikametlerini düzenleyen mevzuat hükümlerinde idari mercilere geniş yetkiler tanınması bu işçilerin haklarını kullanma açsından ciddi engeller yaratmaktadır. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY The healthy functioning of the global capitalist economic system depends on the provision of cheap labor on the global scale. Unlike capital, globalizing and with increased ability to transcend borders, labor, encircled within borders, is compelled to work with low payment. Labor force, due to the difference between its market and that of the other factors of production, is able to have some gains over what the labor market would have given it under normal conditions, utilizing advantages emerging outside the mechanism of the labor market. It is at this point that international migration of labor enters the scene and guarantees the sustainability of cheap labor economies in some markets. In this sense, as long as new labor migration remains irregular and outside the social protection mechanisms, it serves the functioning of the global economy and accumulation of capital. And so long as labor accepts these features it has the ability to move transnational^. Labor force that migrates to Turkey from the surrounding states is being formed outside the legal framework as well and concentrated around the status of“illegal work”. The phenomenon of the“illegal work”is creating problems due to the grave conditions of the migrated workforce without protection and their being exposed to exploitation on the one hand, and the unjust competition that the native labor faces, aggravated by reluctance to use their legal rights on the other. The fact that the regal rules governing the employment and residence of foreign labor bestows rather great authority on the executive units, brings about serious impediments for these employees to use their rights.