Meslek hastalıklarına adli tıbbi yaklaşım
An approach to occupational diseases in terms of forensic medicine
  1. Tez No: 1000259
  2. Yazar: ZAFER LİMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERELEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Her geçen gün önem kazanan işçi sağlığı ve iş güvenliği faaliyetleri ile birlikte iş kazası ve meslek hastalıklarını önleme çabaları da hızlanmaktadır. Aynı zamanda tüm dünyada insan hakları konusundaki eksikliklerin giderilmeye çalışılması, beraberinde çalışan haklarına da olumlu olarak yansımaktadır. Bu bağlamda gerek iş kazaları gerek de meslek hastalıkları konusunda artan bilinçlenme söz konusudur. Meslek hastalıklarını engellemek adına alınan önlemlerin yanında, hastalık geliştiğinde çalışanın daha fazla mağdur olmasını önleyecek düzenlemeler yapılması zorunlu hale gelmektedir. Türkiye'de meslek hastalığı açısından karar mercii Sosyal Güvenlik Kurumu'dur. Bu süreçte çalışan ya da işveren açısından mahkemeye başvuru hakkı bulunmakta olup olay yargıya intikal ettikten sonra mahkemelerin bilirkişi görüşü aldığı kurumların başında Adli Tıp Kurumu gelmektedir. Bu çalışmada Üçüncü Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından meslek hastalığı olup olmadığı ve var ise meslekte kazanma gücü kaybı oranı açısından mütalaa edilen 480 olgu ile Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından ölümün meslek hastalığına bağlı oluşup oluşmadığı hususlarında görüş bildirilen 202 olgu retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada Üçüncü Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından değerlendirilen olguların %98'i erkek, %2'si kadın olup yaş ortalamasının 59,2 olduğu görülmüştür. Olguların %71'inin Zonguldak'tan ilgili mahkemelerce gönderildiği, %73,7'sinin kömür madeninde çalıştığı ve ortalama çalışma süresinin 20,44 yıl olduğu belirlenmiştir. Olguların %42,7'sinde ilk kez tanı konulduğunda yükümlülük süresinin aşıldığı saptanmıştır. Olgular hastalıklarına göre değerlendirildiklerinde, %83,1'inin özgeçmişlerinde pnömokonyoz tanısının konulduğu görülmüştür. Üçüncü Adli Tıp İhtisas Kurulu kararları incelendiğinde ise, olguların %67,3'ünde meslek hastalığı olduğu yönünde karar verilmiş olup, %2,1'inde meslek hastalığı açısından görüş bildirilemediği saptanmıştır. Çalışmada Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından değerlendirilen olguların tamamının (%100) erkek olduğu görülmüştür. Olgular, öldükleri yaşlara göre incelendiğinde, en genç ölümün 15, en yaşlısının 92 yaşında ve ortalamasının 68,9 olduğu saptanmıştır. Olguların %90,1'inin Zonguldak'tan gönderildiği, %91,2'inin kömür madeninde çalıştığı ve ölüm sebebi belirlenmesi açısından sadece %0,5'inde sistematik otopsi işlemi yapıldığı görülmüştür. Olgular işe başladıkları yaşlar incelendiğinde, % 49'unun 18 yaşından önce işe girdiği, en erken ve en geç işe başlama yaşlarının sırasıyla 9 ve 42 olup ortalama olarak 19,5 olduğu saptanmıştır. Olguların %92,6'sınının özgeçmişlerinde en az bir kez pnömokonyoz tanısı aldıkları belirlenmiştir. Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu kararları incelendiklerinde ise, olguların %89,6'sında meslek hastalığı mevcut olduğu ve %15,8'inde ölümünün meslek hastalığı sonucu gerçekleşmiş olduğunun mütalaa edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Progressive efforts to prevent workplace accidents and occupational diseases gain significance each passing day with the activities on workers health and occupational safety. Besides, global attempts to correct the deficiencies on human rights give a positive reflection for workers rights along with it. In this regard, there is an increased awareness on both work related accidents and occupational diseases. It is necessary to make regulations to avoid further victimization of more employees with developing diseases while taking precautions to prevent occupational diseases. Social Security Instutition (SGK) is the decision making authority in terms of occupational diseases in Republic of Turkey. Employee or employer has the right to apply to the court within this period and after the submission of case to the court, The Council of Forensic Medicine (ATK) comes the first for courts to request expert opinion. In this study, 480 cases were studied which were examined by 3rd Specialized Board Of The Turkish Council of Forensic Medicine whether they are occupational disease or not and if so the ratio of the loss of earning capacity in the profession. Besides,202 cases were studied retrospectively which were examined by 1st Specialized Board Of The Turkish Council of Forensic Medicine whether the cause of death is related with occupational disease or not. For the cases examined by 3rd Specialized Board Of The Turkish Council of Forensic Medicine, it is found that males were 98%, females were 2% and average age was 59,2. 71% of the cases were submitted from the related courts of Zonguldak, 73,7 % were working at coal mine and average working time was 20,44 years. It is determined that 42,7% of the cases were passed the liability time when first time diagnosed. As the cases evaluated according to the diseases in their medical antecedent, it is found that 83,1% of the cases were diagnosed as pneumoconiosis. When the expert opinions of 3rd Specialized Board Of The Turkish Council of Forensic Medicine analyzed, it is determined that 67,3% of the cases were reported as occupational disease and 2,1% of the cases were not able to state any opinion in terms of occupational disease. For the cases examined by 1st Specialized Board Of The Turkish Council of Forensic Medicine, it is found that all of the cases were (100%) males. When the cases evaluated according to the age of death, it is found that youngest death was 15 years old, eldest death was 92 years old and the average age of death was 68,9. It is found that; 90,1% of the cases were submitted from Zonguldak, 91,2% were working at coal mine and systematic autopsies were performed for only 0.5% of the cases to determine the cause of death. When the cases were analyzed according to the age for beginning the job, it is found that 49% of the cases got the job before 18 years old, youngest and oldest age of starting the job was 9 and 42 respectively and avarege age of starting the job was 29,5 years. In their medical antecedent, it is found that 92,6% of the cases were diagnosed as pneumoconiosis at least one time. When the expert opinions of 1st Specialized Board Of The Turkish Council of Forensic Medicine analyzed, 89,6% of the cases were reported as having the occupational disease and in 15,8% of the cases the cause of death was related to occupational diseases.