Özel öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma ortaokul öğrencilerinin müzik dersine ilişkin görüşleri
Perceptions of mainstreamed middle school students diagnosed with specific learning disabilities regarding the music course
- Tez No: 1000336
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, özel öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma ortaokul öğrencilerinin müzik dersine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modelidir. Bu doğrultuda veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Milli Eğitim Bakanlığının devlet okullarında öğrenim gören ve müzik eğitimi alan 20 (5 kız, 15 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizi ve yorumlanmasında içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Bu çerçevede oluşturulan her bir alt problem tema olarak kabul edilmiş, öğrencilerin verdikleri cevapların içerik analizi sonucunda kodlar belirlenmiş ve oluşturulmuştur. Her bir kodun tekrar etme sıklığı frekans (f) ile gösterilmiştir. Günümüzde, genel ve özel eğitim kurumları, özel ihtiyaçları olan bireylere yönelik müzik eğitimi konusunda çeşitli çabalar sarf etmektedir. Özel gereksinimli bireyler için bu araştırma müzik dersini en etkili ve özgün biçimde planlamayı amaçlaması nedeniyle önem taşımaktadır. Araştırmada özel öğrenme güçlüğü tanılı ortaokul öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda müzik dersinin öğrencileri farklı açılardan etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the views of inclusive middle school students diagnosed with specific learning disabilities regarding the music course. The study adopted a qualitative research design and was conducted using a case study approach. Data were collected through semi-structured interviews. The participants consisted of 20 students (5 females and 15 males) enrolled in public schools affiliated with the Ministry of National Education and receiving music education. The collected data were analyzed using content analysis. Within this process, each sub-problem was treated as a theme, and codes were generated based on the analysis of students' responses. The frequency of each code was reported using frequency values (f). The findings indicated that the music course had multifaceted effects on students with specific learning disabilities. This study is considered significant as it contributes to planning music education in a more effective and inclusive manner for students with special needs.