İntratestiküler lidokain ve bupivakainin kedilerde nosisepsiyon ve postoperatif ağrı üzerindeki etkilerinin elektroensefalografi ve skorlama sistemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of intratesticular lidocaine and bupivacaine on nociception and postoperative pain in cats using electroencephalography and scoring systems
  1. Tez No: 1000339
  2. Yazar: İLKNAZ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN OKAN ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Tüm cerrahi uygulamalar, ağrılı uyarana sebep olur ve preemptif analjezi protokolü ile ağrının oluşumunun önüne geçilmelidir. Operasyon ilişkili ağrı çalışmalarında asıl amaç; nosisepsiyonun oluşumunu tanımak ve önlemek olmalıdır. Rutin değerlendirilen monitörizasyon verileri, kullanılan anestezik ajanlar, operasyon sırasında uygulanan ilaçlar ve çeşitli hastalıklardan etkilenmeleri sebebiyle intraoperatif nosisepsiyon tespitinde kullanımı tartışmalıdır. Bu nedenle nosisepsiyonun tespitinde elektroensefalografi (EEG) gibi yöntemlerin kullanımı konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Yapılmış olan çalışmanın amacı EEG verileri üzerinde spektral analiz ile elde edilen parametrelerin, intraoperatif nosisepsiyon tespitini sağlaması ile intraoperatif süreçte ağrının etkin şekilde tespiti ve yönetilmesi, doğru anestezi ve analjezi protokollerinin belirlenmesi, hayvanlarda ağrının varlığını tespit etmede objektif bir yöntemin rutin kullanıma kazandırılmasıdır. Çalışmada herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan 45 erkek kedi, intratestiküler lidokain (İTL), bupivakain (İTB) uygulanan ve intratestiküler uygulamaya yapılmayan (Kontrol) olmak üzere 3 gruba rastgele bir şekilde ayrılmıştır. Tüm kedilerde kastrasyon (orşiektomi) operasyonu sırasında intraoperatif EEG kaydı alınmış, veriler üzerinde spektral analiz yapılarak F50, F95 ve pToT değerleri karşılaştırılmıştır. Postoperatif dönemde Glasgow Kompozit Kedi Ağrı Skalası ve UNESP-Botucatu Çok Boyutlu Kompozit Kedi Ağrı Skalası iki ayrı gözlemci tarafından belirlenen zamanlarda değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, intraoperatif EEG verilerinden elde edilen parametrelerin, cerrahi nosisepsiyona bağlı gelişen elektrofizyolojik değişimleri duyarlı bir şekilde yansıttığı tespit edilmiştir. Cerrahi sürecin farklı aşamalarında paradoksal uyarılma (senkronizasyon) ve klasik uyarılma (desenkronizasyon) gibi farklı kortikal yanıtların şekillendiği görülmüştür. Özellikle intraoperatif F50 ve pToT parametrelerinin erken dönemdeki nosiseptif uyaranlarla; F95 parametresinin ise ligasyon aşamasında Glasgow Kompozit Kedi Ağrı Skalası skorları ile anlamlı korelasyon sergilediği belirlenmiştir. İntratestiküler lokal anestezi uygulamalarının postoperatif ağrı skorlarını ve kurtarma analjezisi ihtiyacını belirgin şekilde düşürdüğü ancak bu uygulamanın intraoperatif süreçte kaydedilen EEG verilerinden elde edilen spektral parametreleri üzerinde kontrol grubuna göre istatistiksel bir fark oluşturmadığı saptanmıştır. Bu durum, EEG'nin anlık analjezi derinliğini ölçmekten ziyade postoperatif ağrı şiddetini tahmin etmede güçlü bir prognostik değere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, kantitatif EEG analizinin kedilerde nosisepsiyonun objektif takibinde değerli bir parametre olduğu, ancak klinik kararların bütüncül bir yaklaşımla verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
All surgical procedures induce painful stimuli, and pain formation should be prevented through preemptive analgesia protocols. In studies regarding surgery-related pain, the primary objective must be to recognize and prevent the occurrence of nociception. The use of routinely evaluated monitoring data in detecting intraoperative nociception is controversial, as these parameters can be influenced by anesthetic agents, drugs administered during surgery, and various diseases. Consequently, studies are being conducted on the utilization of methods such as electroencephalography (EEG) for the detection of nociception.The aim of this study is to ensure the detection of intraoperative nociception through parameters obtained via spectral analysis of EEG data, thereby enabling the effective detection and management of pain during the intraoperative period, the determination of accurate anesthesia and analgesia protocols, and the introduction of an objective method for detecting pain in animals into routine clinical use. In the study, 45 healthy male cats were randomly assigned to three groups: intratesticular lidocaine (ITL), intratesticular bupivacaine (ITB), and a control group (no intratesticular application). Intraoperative EEG recordings were obtained during castration (orchiectomy) in all cats, and F50, F95 and pToT values were compared using spectral analysis. In the postoperative period, the Glasgow Composite Measure Pain Scale and the UNESP-Botucatu Multidimensional Composite Pain Scale were evaluated by two independent observers at specified intervals.As a result of the study, it was determined that the parameters derived from intraoperative EEG data sensitively reflect electrophysiological changes developing due to surgical nociception. It was observed that different cortical responses, such as paradoxical arousal (synchronization) and classical arousal (desynchronization), occurred at various stages of the surgical process. Specifically, intraoperative F50 and pToT parameters showed a significant correlation with early-stage nociceptive stimuli, while the F95 parameter correlated significantly with Glasgow Composite Measure Pain Scale scores during the ligation stage. It was found that intratesticular local anesthesia applications significantly reduced postoperative pain scores and the need for rescue analgesia; however, these applications did not create a statistically significant difference in the spectral parameters obtained from intraoperative EEG data compared to the control group. This indicates that EEG possesses a strong prognostic value in predicting postoperative pain severity rather than measuring the instantaneous depth of analgesia. In conclusion, quantitative EEG analysis is a valuable parameter for the objective monitoring of nociception in cats; however, clinical decisions should be made using a holistic approach.