İşitme engelli çocukların duygusal ve sosyal uyumları ile benlik imajlarının incelenmesi
The Examination of hearing-impaired children their emotional and social adjustment self-images
- Tez No: 100034
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AKÇAMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
BOLUM VI ÖZET VE ÖNERİLER ÖZET Bu çalışma, işitme engelli çocukların duygusal ve sosyal uyumları ile benlik imajlarının farklı eğitim ortamları, çocuk ve aile değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 7-12 yaş arasındaki 278 işitme engelli çocuk oluşturmuştur. Sosyal uyum, duygusal uyum ve benlik imajını değerlendirmek için, Meadow- Kendall (1983) tarafından geliştirilmiş, Polat (1998) tarafından ülkemize uyarlama çalışması yapılmış olan 'Meadow-Kendal Sosyal-Duygusal Uyum Ölçeği (Meadow- Kendall Social-Emotional Assesment For Deaf and Hearing-Impaired Students)' kullanılmıştır. Bu ölçeklerin uygulanması sonucunda elde edilen veriler t-testi, varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda, sosyal ve duygusal uyum ve benlik imajı, eğitim ortamlarına ve cinsiyete göre farklılık göstermiştir. İşitme kaybının derecesi, özel eğitim alma durumu, işitme cihazı kullanma, işitme kaybmın başlangıç zamanı, anne-babanın eğitim düzeyi ve işitme engelli olma faktörlerinin üç alt boyutta da anlamlı bir farklılık oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar alan yazındaki araştırmalarla karşılaştırılarak tartışılmıştır. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was prepared to examine the emotional and social adjustment of hearing-impaired children, different educational settings to self-image whether there was any difference in terms of students and family characters. The sample of the research includes the 278 hearing impairment students between the ages of 7 and 12. Meadow-Kendall Assesment For Deaf and Hearing Impairment students assesment inventory developed by Meadow-Kendall (1983) was used to assess the social adjustment, emotional adjustment and self-image. Translated into Turkisch by Polat (199Ö) the inventory was used for reliabilitiy and validity studies. Data obtained after the assessment application were analyzed by using t-test, variant analysis and Tukey multiple comparision techiques. By the research finding the adjustment of social and emotional and self-image has showed some variations by sex and educational environments. It was evident that degree of hearing, taking, private schooling using hearing aid, starting of hearing loss, educational level of parents and the factor being hearing- impaired made no obvious difference in three subscales. The results were discussed by comparing the researches in the literature involved. 77