Bazı Prunus armeniaca l. (kayısı) çiçeklerinin yenilebilirlik özelliklerinin araştırılması
Investigation of edibility properties of some Prunus armeniaca l. (apricot) flowers
  1. Tez No: 1000350
  2. Yazar: ABBAS KIRMIZIBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA TUĞBA MURATHAN, DOÇ. DR. NURCAN ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kayısı (Prunus armeniaca L.) Prunus cinsine ait sert çekirdekli bir meyve türüdür. Türkiye dünya kayısı üretiminde ilk sırada yer almakta, bu üretimin yarıya yakını Malatya bölgesinde yapılmaktadır. Bu çalışma, dünyada ve ülkemizde çok önemli bir yeri olan kayısının çiçeklerinin yenilebilir özelliklerinin belirlenmesine, kayısı çiçeklerinin biyoaktif maddelerinin analiz edilmesine ve içeriklerinin ortaya konmasına odaklanmıştır. Gıda endüstrisinde yenilebilir çiçeklerin her geçen yıl popülerliği artmaktadır. Bu çalışmada Malatya ekolojik şartlarında yetişen yerli Hacıhaliloğlu, Kabaaşı, Hasanbey ve Soğancı kayısı çeşitlerine ait çiçeklerin toplam fenolik, toplam flavonoid, antioksidan kapasite (üç farklı metotla-DPPH, ABTS ve FRAP), amigdalin, askorbik asit, şeker, mineral miktarı, antimikrobiyal, anti quorum sensing ve mutajenik aktivite parametreleri incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre; toplam fenolik madde 924-1914 mg/100g, toplam flavonoid 237-300 mg/100g, antioksidan kapasite ABTS yöntemiyle %40-90, DPPH yöntemiyle %43-56 ve FRAP yöntemiyle 576-705 µmol/g, glukoz 2.88-5.72 g/100g, fruktoz 3.31-5.06 g/100g, sakkaroz 0.87-1.53 g/100g, toplam şeker 2.35-4.10 g/100g, amigdalin 262.8-12 479.4 ppm, askorbik asit 189-231 mg/100g aralığında bulunmuştur. Antimikrobiyal aktivite Soğancı ve Hasanbey kayısı çiçeği ekstraktlarına karşı Bacillus licheniformis ATCC 14580 ile Hacıhaliloğlu ve Kabaaşı kayısı çiçeği ekstraktlarının Listeria monocytogenes ATCC 19115'e en duyarlı bakteriler olduğu belirlenmiştir. Kayısı çiçeği ekstraktlarının Chromobacterium violaceum ATCC 12472'a karşı % violasein inhibisyon değerleri en yüksek aktivite %72.37 ile 2.5415 mg/mL madde miktarı varlığında Hacıhaliloğlu kayısı çiçeği ekstraktında belirlenmiştir. Ayrıca, tüm kayısı çiçeği ekstraktları Chromobacterium violaceum CV026' a karşı iyi seviyede QS inhibisyon aktivitesi sergilemiştir. Mutajenik aktivite analizi sonucunda; kayısı çiçeği örneklerinden Hasanbey'in tüm dozları ile Soğancı'nın 25 ve 100 µL/plak dozları, TA98 suşlarında çözücü kontrolle göre istatiksel olarak anlamlı sonuçlar vermiştir. Ayrıca TA100 suşları üzerine Hasanbey'in 50 ve 100 µL/plak dozları ile Hacıhaliloğlu'nun 100 µL/plak dozu çözücü kontrole göre istatiksel olarak anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Apricot (Prunus armeniaca L.) is a stone fruit species belonging to the genus Prunus. Turkey ranks first in world apricot production, with nearly half of this production taking place in the Malatya region. This study focuses on determining the edible properties of apricot flowers, which hold a very important place in the world and in our country, analyzing the bioactive substances of apricot flowers, and revealing their contents. The popularity of edible flowers in the food industry is increasing every year. In this study, the total phenolic, total flavonoid, antioxidant capacity (using three different methods-DPPH, ABTS, and FRAP), amygdalin, ascorbic acid, sugar, mineral content, antimicrobial, anti-quorum sensing, and mutagenic activity parameters of the flowers of local Hacıhaliloğlu, Kabaaşı, Hasanbey, and Soğancı apricot cultivars grown under the ecological conditions of Malatya were examined. According to the analysis results; total phenolic content ranged from 924-1914 mg/100g, total flavonoid content from 237-300 mg/100g, antioxidant capacity from 40-90% by ABTS method, 43-56% by DPPH method and 576-705 µmol/g by FRAP method, glucose from 2.88-5.72 g/100g, fructose from 3.31-5.06 g/100g, sucrose from 0.87-1.53 g/100g, total sugar from 2.35-4.10 g/100g, amygdalin from 262.8-479.4 ppm, and ascorbic acid from 189-231 mg/100g. Antimicrobial activity: It was determined that Soğancı and Hasanbey apricot blossom extracts were most susceptible to Bacillus licheniformis ATCC 14580, while Hacıhaliloğlu and Kabaaşı apricot blossom extracts were most susceptible to Listeria monocytogenes ATCC 19115. The highest % violacein inhibition activity against Chromobacterium violaceum ATCC 12472 was observed in Hacıhaliloğlu apricot blossom extract at 72.37% with a substance concentration of 2.5415 mg/mL. Furthermore, all apricot blossom extracts exhibited good QS inhibition activity against Chromobacterium violaceum CV026. Mutagenic activity analysis results showed that; In apricot blossom samples, all doses of Hasanbey and the 25 and 100 µL/plate doses of Soğancı yielded statistically significant results in TA98 strains compared to the solvent control. Furthermore, in TA100 strains, the 50 and 100 µL/plate doses of Hasanbey and the 100 µL/plate dose of Hacıhaliloğlu were statistically significant compared to the solvent control.