Farklı laktasyonlardaki sığırlarda mevsimlere göre bazı davranış özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some behavioral characteristics in cattle at different lactation stages according to seasons
  1. Tez No: 1000392
  2. Yazar: EDA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİYE ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada; Sığırlarda mevsim, laktasyon sayısı ve laktasyon döneminin bazı davranış özelliklerine etkisini belirlemek ve farklı şartlar altındaki davranış özelliklerinin ortaya konulması suretiyle hayvan refahına ve sürü yönetimine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırma, "Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde bulunan süt sığırcılığı ünitesinin sağmal sığır barınağında yürütülmüştür. Araştırma materyalini toplam 74 adet 1,2,3 ve 4. laktasyonlarda ve farklı laktasyon dönemlerinde olan Holstein sığırlar oluşturmuştur. Araştırmada yaz (Haziran, Temmuz ve Ağustos), kış (Aralık, Ocak, Şubat) mevsimi olmak üzere toplam 6 aylık süre boyunca davranışlar gözlemlenmiştir. Bu amaçla barınağın farklı bölgelerine yerleştirilen dijital kameralar ile 24 saat kayıt alınmış ve bu kayıtlar incelenerek davranışlara uygun olarak hazırlanmış davranış kataloglarına (etogram) aktarılmıştır. Araştırma sonucunda davranışların aktarıldığı kataloglardaki veriler mevsim, laktasyon sayısı ve laktasyon dönemine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada yem yeme, su içme, yatma, ayakta durma, yürüme, kendini yalama, sosyal yalama, kaşınma davranışları yanında kovalama, kaldırma, yer değiştirme ve kafa vurma agonistik davranışları da gözlemlenmiştir. Mevsimin gözlemlenen bu davranışlar içinde yem yeme, su içme yatma, ayakta durma ve yürüme davranışlarına etkisi istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Kış aylarında yem yeme ve yatma davranışları yaz aylarına göre daha fazla görülmüşken; ayakta durma, yürüme ve su içme davranışları ise yaz aylarında daha fazla görülmüştür. Araştırmada hem yaz hem de kış mevsimi için davranışlar arası korelasyonlar da incelenmiştir. Araştırmada laktasyon sayısının yem yeme, su içme, yatma, ayakta durma ve yürüme davranışlarına etkisi istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Yem yeme ve su içme davranışı 1. ve 2. laktasyonda daha fazla görülmüş olup, 3. ve 4. laktasyonlarda azalmıştır. Yatma davranışı 1. laktasyonda en az olup laktasyon sayısı ilerledikçe artış göstermiştir. Araştırma sonucunda yem yeme, su içme, yatma ve ayakta durma davranışları bakımından laktasyon dönemleri arasındaki farklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Yem yeme, su içme, ayakta durma ve yürüme davranışları en fazla erken ve geç dönemde; yatma davranışı ise en fazla laktasyonun orta döneminde olan hayvanlarda görülmüştür. Araştırmada gözlemlenen hiçbir agonistik davranış için mevsim, laktasyon sayısı ve laktasyon dönemi grupları arasında istatistiksel açıdan fark bulunmamıştır. Bu çalışma sığır davranışları ile ilgili yapılacak olan çalışmalar için bir bilgi kaynağı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effects of season, lactation number, and lactation period on some behavioral characteristics in cattle, and to contribute to animal welfare and herd management by revealing behavioral characteristics under different conditions. The research was conducted in the milking cow barn of the dairy cattle unit located at the Burdur Mehmet Akif Ersoy University Agriculture, Livestock and Food Research and Application Center. he research material consisted of a total of 74 Holstein cattle in their 1st, 2nd, 3rd, and 4th lactations, representing different lactation periods. Behaviors were observed over a six-month period, encompassing summer (June, July, and August) and winter (December, January, and February). For this purpose, 24-hour recordings were made using digital cameras placed in different areas of the barn. These recordings were analyzed and transferred to behavior catalogs (ethograms) prepared according to the observed behaviors. The data from the catalogs were then evaluated according to season, number of lactations, and lactation period. The study observed behaviors such as feeding, drinking, lying down, standing, walking, self-licking, social licking, and scratching, as well as agonistic behaviors such as chasing, chasing up, displacement, and headbutting. The effect of season on feeding, drinking, lying down, standing, and walking behaviors was found to be statistically significant. Feeding and lying down behaviors were observed more frequently in winter months compared to summer months, while standing, walking, and drinking behaviors were observed more frequently in summer months. The study also examined correlations between behaviors for both summer and winter seasons. The study found a statistically significant effect of lactation number on feeding, drinking, lying down, standing, and walking behaviors. Feeding and drinking behaviors were more frequent in the first and second lactations, and decreased in the third and fourth lactations. Lying down behavior was least frequent in the first lactation and increased as the number of lactations progressed. The study found statistically significant differences between lactation periods in terms of feeding, drinking, lying down, and standing behaviors. Feeding, drinking, standing, and walking behaviors were most frequent in the early and late lactation periods; lying down behavior was most frequent in animals in the middle lactation period. No statistically significant differences were found between season, lactation number, and lactation period groups for any of the observed agonistic behaviors. This study will provide a valuable resource for future research on cattle behavior.