An exploratory study of recovery activity profiles: Associations with work engagement and burnout
Toparlanma aktivitesi profillerine ilişkin keşifsel bir çalışma: İşe bağlılık ve tükenmişlikle bağlantıları
  1. Tez No: 1000405
  2. Yazar: DİCLE TONTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL CANAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışanların yoğun iş talepleri nedeniyle harcadıkları enerjiyi geri kazanmaları ve tüketilen zihinsel-fiziksel kaynaklarını yenilemeleri anlamına gelen toparlanma süreci, bu çalışmada iş dışı aktivite özelliklerine odaklanan birey merkezli bir yaklaşımla ele alınmıştır. Araştırma; aktivitelerin fiziksel, sosyal, yaratıcı, zihinsel, spiritüel, sanal ve doğa boyutlarının, çalışanların deneyimlerinde nasıl özgün örüntüler oluşturduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada ayrıca, iş taleplerinin bu profilleri nasıl yordadığı ve profillerin iyilik hâli çıktılarından işe bağlılık ve tükenmişlik açısından farklılaşıp farklılaşmadıkları araştırılmıştır. Örneklem, farklı pozisyonlarda çalışan 860 çalışandan oluşmuştur. Birey merkezli bir yaklaşım benimsenerek, profillerin oluşturulmasında örtük profil analizinden yararlanılmış ve dört toparlanma profili tanımlanmıştır:“Kapsamlı Aktivite Yönelimi”,“Zihinsel–Sanal Aktivite Yönelimi”,“Düşük ila Orta Aktivite Yönelimi”ve“Düşük Aktivite Yönelimi”. İş talepleri ve demografik değişkenler yordayıcı olarak test edilmiştir. İş talepleri profil üyeliğini anlamlı şekilde etkilemiş; yüksek talepler“Kapsamlı Aktivite Yönelimi”profiline ait olma olasılığını artırmıştır. Çıktılar açısından, tükenmişlik profiller arasında anlamlı bir farklılık göstermese de, işe bağlılık skorlarının“Kapsamlı Aktivite Katılımı”grubundaki çalışanlar arasında en yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, yüksek iş taleplerinin çalışanları daha kapsamlı toparlanma davranışları sergilemeye sevk edebileceğini göstermekte ve toparlanmanın pasif dinlenmenin ötesine geçen, işe bağlılığı destekleyen aktif bir süreç olduğunun altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the recovery process, which involves replenishing energy and renewing resources drained by the demands of work. It takes a person-centered approach, emphasizing the specific characteristics of activities that contribute to this recovery. The research seeks to uncover how different dimensions (physical, social, creative, mental, spiritual, virtual, and outdoor) interact and combine. By examining these various aspects, the study aims to identify distinct patterns in how employees experience recovery. The study further investigated how job demands predict these profiles and whether they differ in terms of well-being outcomes, namely work engagement and burnout. The sample consisted of 860 employees working in distinct positions. Latent profile analysis was used to derive profiles with a person-centered approach. Four recovery profiles were identified:“Comprehensive Activity Engagement,”“Mental–Virtual Activity Engagement,”“Low to Moderate Activity Engagement,”and“Low Activity Engagement.”Job demands and demographic variables were tested as predictors. Job demands significantly influenced profile membership, with higher demands increasing the likelihood of belonging to the“Comprehensive Activity Engagement”profile. In terms of outcomes, burnout did not differ significantly among profiles; however, work engagement was highest among employees in the“Comprehensive Activity Engagement”group. These findings suggest that high job demands may drive employees toward engaging in more comprehensive recovery behaviors, highlighting that recovery is more than just passive resting; it is an active process that supports work engagement.