Sustainable pathways to functional organic molecules: Design of carbamate-functionalized chromophores and carbonate-based fragrance compounds
Fonksiyonel organik moleküller için sürdürülebilir yollar: Karbamat fonksiyonlu kromoforların ve karbonat bazlı koku bileşiklerinin tasarımı
- Tez No: 1000432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Kimya endüstrisinde sürdürülebilirliğin sağlanması için çevre dostu ve enerji verimli sentez yöntemlerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Klik tipi [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon reaksiyonu, dikkat çekici optik özelliklere ve yüksek verime sahip it-çek tipi kromoforların elde edilmesinde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın ilk aşamasında, karbamat türevi terminal alkinler sentezlenmiş ve TCNE ile reaksiyona sokularak yeni kromofor yapıları elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin optoelektronik özellikleri UV/Vis spektroskopisi ile incelenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, karbonat yapılı koku bileşiklerinin sentezinde sürdürülebilir alternatifler olarak mekanokimyasal ve sulu ortam yöntemleri uygulanmış ve konvansiyonel çözücü bazlı süreçlerle karşılaştırılmıştır. Hedef moleküller, primer, sekonder ve fenolik alkollerin kloroformatlarla reaksiyonu sonucu sentezlenmiş, olfaktör profilleri ve yeşil metrik değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing environmentally friendly and energy-efficient synthesis methods is crucial to achieving sustainability in the chemical industry. The click-type [2+2] cycloaddition-retroelectrocyclization reaction serves as an effective approach for obtaining push-pull type chromophores with remarkable optical properties and high yields. In the first part of the study, carbamate-derived alkynes have been synthesized and reacted with TCNE to obtain new chromophore structures. The optoelectronic properties of the resulting compounds are examined using UV/Vis spectroscopy. In the second part of the study, mechanochemical and aqueous medium methods are applied as sustainable alternatives for the synthesis of carbonate-based fragrance compounds and are compared with conventional solvent-based processes. Target molecules are synthesized through the reactions of primary, secondary, and phenolic alcohols with chloroformates, and their olfactory profiles and green metric values are examined.