Tokyo Kolanjit Şiddet Kriterleri ile prokalsitonin ve laktat düzeyleri arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between Tokyo Cholangitis Severity Criteria and procalcitonin and lactate levels
  1. Tez No: 1000433
  2. Yazar: EYUB ERSEGÜN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER TEMEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Akut kolanjitin ilk basamak tedavisi sıvı resusitasyonu, ampirik antibiyoterapi ve safra drenajının sağlanmasıdır. Safra drenajının hangi zaman dilimi içinde yapılması gerektiği TK13/18 kriterleriyle belirlenmiştir. Klinik takipte Tokyo kolanjit evrelemesine göre yapılan tedaviye rağmen hasta takibinde klinisyenler sıklıkla çatışmalı klinik bulgularla karşılaşmaktadır. Bu nedenle hasta takibinin ve kolanjit evrelemesinin daha iyi yapılabilmesi için prokalsitonin ve laktatın Tokyo kolanjit şiddet kriterleri ile korelasyonu, bu iki parametrenin akut kolanjit evrelemesinde kullanılabilirliğinin araştırılması ve literatüre katkı sunulması hedeflenmiştir. Çalışmada retrospektif olarak 300 akut kolanjit vakası incelenmiş, yapılan analiz sonucunda hafif şiddetli ile orta şiddet arasında prokalsitonin ve laktatın ikisinin birlikte kullanılabileceği prokalsitonin ile tarama laktat ile doğrulama yapılabileceği tespit edilmiş, orta ve şiddetli düzey arasında ise prokalsitonin ile laktatın belirlenen cut off değerden küçük olması orta şiddet lehine durumu belirtirken iki düzeyin yüksek olması ileri şiddetli düzey olasılığı hakkında güçlü sinyal taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The first-line treatment of acute cholangitis includes fluid resuscitation, empiric antibiotic therapy, and biliary drainage. The Tokyo Guidelines 13/18 define the optimal timing for biliary drainage. Despite treatment based on the Tokyo cholangitis severity classification, clinicians frequently encounter discordant clinical findings during follow-up. Therefore, this study aims to evaluate the correlation of procalcitonin and lactate levels with the Tokyo cholangitis severity criteria, to investigate whether clinicians can use these two parameters in the staging of acute cholangitis, and to contribute to the current literature. We retrospectively analyzed 300 acute cholangitis cases and found that clinicians can jointly use procalcitonin and lactate to distinguish mild from moderate cholangitis; procalcitonin serves as a screening marker, while lactate provides confirmatory value. Between moderate and severe disease, procalcitonin and lactate levels below the identified cutoff values indicate moderate severity, whereas elevations in both markers strongly suggest a higher likelihood of severe cholangitis.