Türkiye'de medyada kadın öğretmenin temsili
Representation of women teaher in Turkey's media
  1. Tez No: 100046
  2. Yazar: FATMA GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Education and Training, Journalism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
154 ÖZET Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır: I. Bölümde, yazılı basında kadın öğretmenin temsiliyeti, birinci (1928-1933) ve İkinci dönem olarak (1995-2000) iki başlık altında ele alınmıştır. I. Dönem Darülmuallimat (kız öğretmen okulu)'m kuruluş yıllarından (1870) Demokrat Partinin iktidara geldiği yılara (1950) dayandırılmıştır. Bu dönem ilgili literatür üzerine kurulu kuramsal çerçeveden sonra, araştırmamızda, birinci dönem olarak ele aldığımız yıllar arasındaki gazete taramalarının çözümlemesi yer almaktadır. II. Dönem 1950'li yıllara dayanan kuramsal çerçeve ışığında son beş yılda, örneklem olarak seçtiğimiz gazete haberlerinin çözümlemesini kapsamaktadır. Çalışmamızın II, Bölümünde, kadın öğretmenlerin medyada temsiliyetlerini görme biçimlerine ilişkin, derinlemesine görüşme yöntemiyle yapılmış araştırma bulgularımız yer almaktadır. Görüşme sorularımız dört grupta toplanmıştır. Birinci grup sorular, görüşülenin demografik bilgilerini; ikinci grup sorular, mesleğe ilişkin tutumlarını; üçüncü grup sorular, eşlerinin mesleğe karşı tutumlarını ve son olarak dördüncü grup sorular ise; öğretmenlerin, kitle iletişim araçlarıyla ilişkilerini ve seçtiğimiz iki haber üzerine habere konu olan kadın öğretmenlerin temsiliyetlerini algılama biçimlerini kavramayı hedeflemiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde, kadın öğretmenlerin son yıllarda temsiliyetlerinin geriye itildiği ve medyada temsiliyetlerini algılama biçimlerinin egemen toplumsal yapının kendilerine sundukları normlar doğrultusunda olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
155 SUMMARY Our study mainly consists of two chapters. First chapter deals with representation of women teaching labor in mass media for two decades classified for convenience as first (covering the period between 1928 and 1933) and second (covering the period between 1995 and 2000) terms. First decade covers the time period between the initial founding year of Darulmuallimat (an Otttoman Word that stands for Teacher Trainin School for Girls) which is 1870 and the Democratic Party's coming to rule in 1950. This term is analyzed through newspaper reviews for the term beginning and ending with the above specified years following a positioning of conceptual frame based on literature of this decade. The Second Term covers again the results of a series of reviews and analyses conducted on newspapers that were selected employing sampling method, for the recent five years in light of the coneptual frame thereby created, which retroacts to 1950s. The Second chapter of the study includes our findings of research that was conducted employing deep interview method with focus on apparent implication in women teachers and instruction staff of their degree and level of representaion in media. The questions asked during interviews may be classified under four groups. The first group of questions were rather focusig demographical knowledge of the responders while second group were interrogating their professional attitudes, the third group was inquiring general behaivors ad attidudes of the responders spoueses toward their professional carrier and finally the fourth group reseaching interrelations between instruments of mass media and teachers and targeted e fiili understanding of the manner in which women teahers welcome their representation through media, be the same two instructors selected from those for whom articles were published newspapers and other circulars. The conclusion part of this study highlights the facts that the representation of women teaching staff has been forced backward during recent years in media and that those whom were contacted for the purpose of this study was sensing their representation or inclusion in media, in a way that is characterized by the norms superimposed to them by the predominant structure in society.