Türk basınında kadın gazetecilerin yönetim kademelerinde temsili
Representation of women journalist in management-level positions in the Turkish press
  1. Tez No: 214595
  2. Yazar: DUDU KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İşletme, Journalism, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye'de kadın gazetecilerle ilgili bazı araştırmalar yapılmış olmasına rağmen buaraştırmaların sayısı çok fazla değildir. Ayşe Asker'in, Gazeteciler Cemiyetitarafından kitap haline getirilen Kadın Gazeteciler isimli kitabı ve Prof. Dr. YaseminG. İnceoğlu ve Arş. Gör. Yeşim Korkmaz'ın hazırladığı Gazetecilik 24 Saat,Medyada Kadın ve Kadın Gazeteciler isimli kitaplar vardır. Ayrıca çeşitliüniversitelerde bazı tezler yapılmıştır. Genel olarak kadın gazetecilerle ilgiliçalışmaların bile bu kadar sınırlı olduğu bir ortamda, kadın gazetecilerin yönetimkademelerinde temsilini inceleyen bir çalışmanın alana özgün bir katkısağlayabileceği düşünülmüştür. Bu konuda daha önce bir çalışma yapılmamışolmasının zorlukları olsa da iyi bir çalışmaya imza attığını düşünmek güzel bir duygu.
Özet (Çeviri)
Although some researches have been done about women journalists in Turkey, thenumber of these researches is very limited. There are books on this subject like?Kadın Gazeteciler?, written by Ayşe Asker and prepared as a book by theAssociation of Journalists; ?Gazetecilik 24 Saat? and ?Medyada Kadın ve KadınGazeteciler?, prepared by Prof. Dr. Yasemin G. İnceoğlu and Graduate AssistantYeşim Korkmaz. There are also a few university projects at various universities.Considering the very limited number of studies generally about women journalists,it?s been thought that a study about the representation of women journalists inmanagement-level positions would make an original contribute to this field. Eventhough I have had some diffuculties of the fact that no similar studies have been doneon this subject before, it is a great feeling to have done this study.