Azerbaycan Anayasası'na göre anayasa yargısı
Constitutional judgement in the constitution of Azerbaijan
  1. Tez No: 100047
  2. Yazar: TARİYEL ALİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET 1991 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Azerbaycan Cumhuriyetinin 1995 tarihli Anayasasıyla kanunların ve diğer genel hukuk kurallarının kendilerinden üst kademede bulunan hukuk normlarına ve Anayasaya uygunluğunu denetlemek üzere Anayasa Mahkemesi düzenlenmiştir. Sözkonusu Mahkemenin gerçekleştirdiği Anayasa yargısının inceleme konusu yapıldığı tezin birinci bölümünde konuya giriş bağlamında genel olarak Anayasalar ve Anayasaya uygunluk denetimi hakkında bilgi verilmiştir. Anayasaya uygunluk denetiminin fikri temellerine değinilerek, bu denetimin siyasal ve hukuki organlar tarafından yapılmasının örneklerine, bunların hangisinin daha uygun olduğuyla ilgili doktrindeki görüşlere yer verilmiştir. Yargısal denetimin iki ayrı modelinden, genel mahkemeler ve Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan denetimden söz edilmiş, günümüzde daha çok kabul edilen modelin Anayasa Mahkemesi modeli olduğunun üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Azerbaycan ve Azerbaycan'daki anayasal gelişmeler hakkında genel olarak bilgi verilmiştir. 1995 Anayasasının yapım süreci ve bu Anayasanın kabul etmiş olduğu devlet sistemi ve insan hakları anlayışı üzerinde durulmuştur. Anayasada düzenlenmiş olan Anayasa Mahkemesinin kuruluşu, görevleri üzerinde geniş inceleme yapılmıştır. Anayasanın ülke genelinde uygulanmak üzere çıkarılmış olan bütün hukuk kurallarını denetime tabi tutmasının hukuk devleti açısından iyi bir gelişme olmasının yanı sıra 139bunun Anayasa Mahkemesinin işini yapamayacak duruma sokması tehlikesine değinilmiştir. Üçüncü bölümde Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan Anayasaya uygunluk denetimi geniş şekilde incelenmiştir. Denetimin konusunu oluşturan hukuk kurallarına ayrı ayrı değinilmiştir. Denetimde ölçü. olarak ele alınacak kuralların neler olduğu konusuna değinilmiştir. Bu bağlamda uluslararası antlaşmaların ve hukukun genel ilkelerinin ölçü norm olarak kabul edilip edilemeyeceği üzerinde durulmuştur. Anayasa Mahkemesinin denetleme yapabilmesi için gerekli şartlar, Mahkemeye başvuru usulü incelenmiş ve başvuracak organlar sayılmıştır. Son olarak Anayasa Mahkemesi kararlarının niteliği üzerinde durulmuştur. Kararların geriye yürüyüp yürümeyeceği, bağlayıcılığı ve kesinliği konulan açıklanmıştır. 140
Özet (Çeviri)
SUMMARY Azerbaijan Republic gained her sovereignty in 1991 and in 1995 adopted a new Constitution, this Constitution foresees a Constitutional Court, which supervises appropriateness of codes and other regulations to Constitutional rules. The subject of this thesis is constitutional procedure and rules of judgement of Constitutional Court of Azerbaijan Republic. In the first chapter of thesis is given a general knowledge about the concepts of constitution and constitutional judgement Also theoretical thoughts about constitutional judgement are analysed, models of political and juridical constitutional supervision, and debates about which of these models is more preferable are shown. Two ways of juridical constitutional supervision-executed by general courts and supervision-executed by Constitutional Court have been mentioned; it has been stressed that the Constitutional Court model is more widespread In the second chapter, general information about Azerbaijan and the constitutional developments is given. The constitution-making process of the Constitution of 1995 and the system of state and the understanding of human rights that Constitution has adopted are mentioned Constitutional regulations about the establishment and the functions of the Constitutional Court are examined in detail It has also been mentioned that although it is an important step for the principle of rule of law that all regulations - introduced to be applied within the 141whole country - are subjected to the review of the Constitutional Court, there may exist the danger that the Court can not fulfil its functions. In the third chapter, the constitutional procedure and judgement executed by the Constitutional Court of Azerbaijan is examined in detail The legal norms subject to the judgement are mentioned individually. The matter of the rules to be taken into consideration in the judgement process is touched In this context, whether international treaties and general principles of law are to be considered is discussed Requirements of the judgement of the Constitutional Court, the application proceedings and the competent bodies to access to the Court are counted Finally, the nature of the decisions of the Court is mentioned Whether these decisions are retroactive, binding and decisive are explained 142