Tevhid-i Tedrisat Kanunu ve din eğitimi
The Act of unification of education and the education religion
- Tez No: 100050
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Osmanlı eğitim kurumlan, 17. yüzyıldan itibaren çağatı ve toplumun gereksinimlerine yeteri kadar cevap veremez hale gelmiştir. Bu nedenle, 18. yüzyılın sonlarından itibaren, eğitim sisteminin yapılandırılması çalışmalarına hız verilmiştir. Bunun yanında, eski Osmanlı eğitim kurumlan da varlığını devam ettirmişlerdir. Gelenek ve modernite zihniyelerinin temsil edildiği bu kurumlar, birbiriyle çatışan nesiller yetiştirmişlerdir. İki ayrı zihniyetin yetiştirilmesi Cumhuriyet Dönemine de yansımıştır. Atatürk ve Cumhuriyet yönetimi, bu ayrılığın bitirilmesi için 3 Mart 1924'te Tevhid-i Tedrisat Kanun'unu ilan etmişlerdir. Bu kanunla nesillerin duygu-düşünce birliği ile dayanışma ruhu içerisinde yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca bu kanunun 4. maddesi gereğince de, din öğretimi ele alınıp sistematik hale getirilmiştir. Bu madde doğrultusunda, yüksek diniyat mütehassısları yetiştirmek üzere İstanbul'da“Daru'l-fünun İlahiyat Fakültesi”ve imamet ve hitabet gibi din hizmetierinin ifası için de, 29 yerde“İmam ve Hatip Mektepleri”açılmıştır. Dolayısıyla, din eğitimi faa%etlerinin bilimsel bir tarzda gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Ancak, din öğretiminde başlatılan bu uygulamalar bir süre sonra, "Tevhid-i Tedrisat KanumTnun yorumlanmasında ortaya çıkan farklılıklardan dolayı sona erdirmiştir.
Özet (Çeviri)
From the 1701 century on the Ottoman Educational Institutions were not sufficient enough as to meet the requiriments of the period and the community. Because of this, towards the end of the 18fe century a construction in the educational system was speeded up. Beside this, the old Ottoman educational institutions went on. These institutions, which represented tradition and modernity, educated generations that were in conflict with each other. The education of two different mentalities also affected the republican period. In order to bring an end to this conflict, Atatürk and the administrators of the republican period announced the“Tevhid-i Tedrisat”lavs on 3 March 1924. The aim of these laws was to educate a generation sharing the same feeling and ideas by being in solidarity of each other. Furthermore, according to the 4 item of this law, the education of religion became systematic. In respect to this item, with the intention of biringing up high religious experts, the“Daru'1-fünun Faculty of Theology”in Istanbul and for the execution of religious leaders and oratory, secondary schools for the training of the Islamic religion were opened, hi this way, the religious training was started to be executed on a scientific level. However, because of the difference of comments on the“Tevhid-i Tedrisat”laws, mis execution of religious education was brought to an end.