İslam ve Osmanlı Hukukunda kadın
Woman in Islamic and Ottoman Law
- Tez No: 100052
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
TÜRKÇE ÖZET Çalışmamızın konusu“İslâm ve Osmanlı Hukukunda Kadın”dır. Yüzyıllardır topluma hakim olan değer yargılarıyla, kurallarla ve toplumsal sistemde kendine biçilen rollerle kuşatılan kadın, erkek öznenin belirlediği ve yön verdiği tek kutuplu bir dünyanın nesnesi olmuştur. Toplumsal sistemde siyasal, ekonomik ve yasal iktidar biçimlerinde beliren tüm iktidar şekillerinde üst ve baskın öğeyi temsil eden erkek, toplumsal dokunun ataerkil yapısının dinsel metinlere de yansıması ile iktidarını pekiştirmiştir. Kuran-ı Kerim'de“mümin insan”ve“hukukun öznesi”olarak varlıksal ve hukuksal açıdan kadının nasıl tanımlandığı ve Kuran-ı Kerim' i yorumlayan müçteh idlerin kadının hukuki statüsüne nasıl yön verdiği; Osmanlı Devleti'nîn serî hukuk-öıfî hukuk teori ve pratiğinde kadının statüsünün nasıl çizildiği bu çalışmada cevaplandırılmaya çalışılan ana sorulardır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Orta Asya Türk Devletlerinde ve eski Anadolu uygarlıklarında kadının hukuki statüsü; ikinci bölümde İslâm hukukunda kadın konusu incelenmiştir. Bu bölümde, cahiliye döneminde kadının toplumsal ve hukuki statüsü, İslâm hukukuna giriş ve İslâm hukukunda kadın üç anabaşlık altında incelenerek Islâmiyetin kadının toplumsal ve hukuki statüsüne getirdiği yenilikler belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, Tanzimat öncesi ve sonrası, I. ve II. Meşrutiyet dönemi Osmanlı hukuk kuramı ve pratiğinin İslam hukuk teorisinden farklı noktaları tespit edilerek, müçtehidler-egemen irade-kültür üçgeni içinde yaşayan Osmanlı kadının hukuki statüsünün belirlenmesi amaçlanmıştır. 120
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis is“Woman in Islamic and Ottoman Law”. The woman, surrounded with prejudices predominant in the society for centuries and rules and roles imposed to her in the social system, has been the object of a single- polarised world which is determined and directed by the male subject. The man, representing the superior and dominant element in all forms of power which appeared in the forms of political, economic and legal power in the social system, also reinforced his power due to the incorporation of the patriarchal structure of the social tissue by the religious texts. How the woman is defined ontologically and legally as a“subject of law”and“believer”and How Muslim jurists, who interpreted the Koran, directed to the legal status of woman, and How the status of woman was defined in the Ottoman Empire's canonical law (Sheriah) -customary law theory and practice are the questions to be answered in this thesis. Our thesis is composed of three parts. In the first part, the woman's legal status in the Turkish States of Central Asia and ancient Anatolian civilizations and in the second part, the woman in Islamic Law were examined. In the latter, by examining the legal and social status of the women in pre-lslamic era, Introduction to Islamic Law and woman in that legal system under three basic titles, it was determined which reforms religion of Islam brought to the woman's social and legal status. In the third part, different points of Ottoman legal theory and practice from Islamic legal theory before and after Tanzimat and thus it was aimed to define legal status of Ottoman woman who lived in a religion - law - culture triangle which was defined by Muslim jurists -dominant power- patriarchal mentality. 121