Genç bireylerde dijital yorgunluğun depresyon, anksiyete ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The impact of digital fatigue on depression, anxiety, and sleep quality among youth
  1. Tez No: 1000520
  2. Yazar: ZEYNEP ANİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Genç bireylerde dijital yorgunluğun depresyon, anksiyete ve uyku kalitesi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yürütülen bu çalışma 1 Ekim 2025- 30 Kasım 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini bir devlet üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören tüm lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 431 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Dijital Yorgunluk Ölçeği (DYÖ), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanarak elde dilmiştir. Katılımcıların DYÖ ölçeği toplam puan ortalaması 81.59±22.42, BAE ölçeği toplam puan ortalaması 15.35±12.47, BDE ölçeği toplam puan ortalaması 15.46±11.97, PUKİ toplam puan ortalaması 6.76±3.60 olarak bulunmuştur. DYÖ puanları ile sırasıyla BAE, BDE VE PUKİ puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır (p<0.01). Regresyon sonuçlarına göre ise katılımcıların; dijital yorgunluk düzeyi arttıkça depresyon, anksiyete düzeylerinin anlamlı bir arttış gösterdiği ve dijital yorgunluk arttıkça uyku kalitesi olumsuz etkilendiğini görülmüştür. Bu bulgular dijital yorgunluğun, genç bireylerde depresyon, anksiyete ve uyku kalitesi üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, psikiyatri hemşirelerinin üniversite öğrencilerinde dijital yorgunluğu erken tanıyabilmelerine yönelik değerlendirme becerilerinin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study, conducted to examine the effects of digital fatigue on depression, anxiety, and sleep quality in young individuals, was carried out between October 1, 2025, and November 30, 2025. The study population consisted of all undergraduate students enrolled in the Faculty of Health Sciences at a state university. The sample comprised 431 students who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. The study data were obtained using the Personal Information Form, Digital Fatigue Scale (DFS), Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI).The mean total scores for participants on the DFS scale were 81.59±22.42, on the BAI scale 15.35±12.47, on the BDI scale 15.46±11.97, and on the PSQI scale 6.76±3.60. A positive and significant relationship was found between DFS scores and BAI, BDI, and PSQI scores, respectively (p<0.01). According to the regression results, it was observed that as the participants' level of digital fatigue increased, their levels of depression and anxiety showed a significant increase, and as digital fatigue increased, sleep quality was negatively affected. These findings reveal that digital fatigue affects depression, anxiety, and sleep quality in young individuals. In this context, it is recommended that psychiatric nurses strengthen their assessment skills to enable early detection of digital fatigue in university students.