Hemodiyalize giren son dönem böbrek yetmezliği hastalarında hepatit b aşısına cevabı etkileyen faktörler
Factors affecting response to hepatitis b vaccination in end-stage renal disease patients undergoi̇ng hemodialysis
- Tez No: 1000542
- Danışmanlar: DOÇ. BAŞOL CANBAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Hepatit B bulaşı gelişen korunma yöntemleri ve aşılamanın yaygınlaşması neticesinde oldukça gerilemiştir. Hemodiyaliz hastaları hepatit B enfeksiyonu açısından risk grubunda olup, hepatit B aşısına cevap oranları normal popülasyona oranla daha düşüktür. Bu çalışmada hemodiyalize giren son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda hepatit B aşısına cevabı etkileyebilecek faktörler araştırıldı. Materyal ve metod: Bu çalışmada 2 hemodiyaliz ünitesindeki 72 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. 0., 1., 2. ve 6. Aylarda olmak üzere 4 kez çift doz aşı uygulanan hastaların ilk aşıdan 1 yıl sonraki Anti-HBs yanıtlarına bakıldı. Anti-HBs >10 IU/mL olan hastalar aşıya cevap veren, <10IU/mL olanlar ise aşıya cevap vermeyen grup olarak kabul edildi. Her iki grubun demografik verileri olarak yaş, cinsiyet, komorbid hastalık olarak DM varlığı, laboratuvar verileri olarak Hb, ferritin, BUN, Cr, Alb, Ca, P, PTH, CRP ve Kt/V değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 72 hastanın %38.9'u (n:28) kadın, %61,1'i (n:44) erkekti. Hastaların %73.6 (n:53)' sı aşıya cevap cerdi. Erkek cinsiyet (p:0,033), ileri yaş (p:0,029), albümin düşüklüğü (p:0,002), düşük Kt/V (p:0.021) ve yüksek hemoglobin (p:0,001) ile hepatit B aşısına cevap arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edildi. Yaş haricinde bu faktörler Multivariable regresyon analizinde anlamlılığını korudu. Diğer parametreler ile aşıya cevap arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: Hemodiyalize giren hastalarda hepatit B aşısına yetersiz cevabın nedeni multifaktöryeldir. Bu çalışmada albümin düşüklüğü dolayısı ile malnutrisyon, yetersiz hemodiyaliz ve ileri yaş hepatit B aşısına cevapsızlık ile ilişkili bulundu. Yeterli nutrisyonun sağlanması, etkin ve yeterli hemodiyalizin uygulanması ve ileri yaş hasta gruplarında farklı aşı takvim ve yöntemlerinin uygulanması aşı cevap oranlarını yükseltebilir. Hemodiyaliz hastalarında aşıya cevapsızlığın nedenlerini aydınlatacak daha geniş çaplı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Objective: The incidence of hepatitis B transmission has markedly declined owing to improved preventive measures and widespread vaccination. Hemodialysis patients are a high-risk group for hepatitis B infection, and their response rates to hepatitis B vaccination are lower than those of the general population. This study investigated the factors that may affect the response to hepatitis B vaccination in end-stage renal disease patients undergoing hemodialysis. Materials and Methods: In this study, the medical records of 72 patients from two hemodialysis units were retrospectively reviewed. Patients received double-dose hepatitis B vaccination four times at months 0, 1, 2, and 6, and their anti-HBs responses were evaluated one year after the first vaccination. Patients with Anti-HBs >10 IU/mL were considered responders, whereas those with Anti-HBs <10 IU/mL were classified as non-responders. The two groups were compared in terms of demographic variables including age, sex, and presence of diabetes mellitus as a comorbid disease, as well as laboratory parameters including hemoglobin, ferritin, BUN, creatinine, albumin, calcium, phosphorus, parathyroid hormone (PTH), C-reactive protein (CRP), and Kt/V values. Results: Of the 72 patients included in the study, 38.9% (n=28) were female and 61.1% (n=44) were male. A total of 73.6% (n=53) of the patients responded to vaccination. Male sex (p=0.033), advanced age (p=0.029), low albumin level (p=0.002), low Kt/V (p=0.021), and high hemoglobin level (p=0.001) were found to be significantly associated with hepatitis B vaccine response. Except for age, these factors remained significant in multivariable regression analysis. No statistically significant association was found between other parameters and vaccine response. Conclusion: The causes of inadequate hepatitis B vaccine response in hemodialysis patients are multifactorial. In this study, low albumin levels indicating malnutrition, inadequate hemodialysis, and advanced age were associated with non-response to hepatitis B vaccination. Ensuring adequate nutrition, providing effective and sufficient hemodialysis, and applying alternative vaccination schedules and methods in elderly patient groups may improve vaccine response rates. Larger prospective studies are needed to further clarify the causes of vaccine non-response in hemodialysis patients.