Erken evre pankreas kanserli hastalarda klinik ve prognostik değerlendirme
Clinical and prognostic evaluation in patients with early-stage pancreatic cancer
- Tez No: 1000567
- Danışmanlar: UZMAN ENGİN SENNAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Pankreas kanseri ülkemizde tüm kanserler içinde 9. sıklıkta görülmektedir.Gastrointestinal kanserler arasında, kanser alanında son yıllardaki tüm gelişmelere rağmen, giderek artan sıklığı ile dikkati çekmektedir. Tüm kanser türleri arasında en az yaşam süresine sahip olanıdır. Bu çalışmada erken evre pankreas kanserli hastalarda klinik ve prognostik özellikler araştırıldı. Materyal ve Metod: Bu araştırmada Temmuz 2003 ile Aralık 2013 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne başvuran, erken evre pankreas kanseri tanısı almış 48 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, sigara ve alkol kullanımı, aile öyküleri, başvuru anındaki semptom ve klinik bulguları, kan grubu, tümörün lokalizasyonu, TNM evreleri, KT uygulanma durumları, nüks durumları, progresyonsuz ve genel sağkalım sürelerine bakıldı. Bulgular: Çalışma popülasyonu 38 erkek,10 kadın olmak üzere 48 hastadan oluştu.DM nin univariable ve multivariable regresyon modellerinde mortalite ile anlamlı ilişkisi tespit edildi. Diyabet varlığının ölüm riskini 2,471 kat arttırdığı saptandı. Preoperatif hemoglobin düzeyinin nüks gelişen hastalarda nüks gelişmeyen hastalar ile kıyaslandığında anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (13,9±1,6 vs 12,4±1,7, p=0,031). Çalışmamızda nüks olan hastaların ortanca takip süresi nüks gelişmeyen hastalara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (14,5 ay vs 6 ay, p=0,001). Tanı anında ortanca Ca 19-9 düzeyi nüks olan hasta grubunda olmayanlara kıyasla anlamlı olarak daha yüksekti (173,4 IU/L vs 87,9 IU/L, p=0,014). Nüks olmayan hastalarda operasyon sonrası ortanca CEA düzeyinde anlamlı düşüş saptandı (p=0.044). Nüks olan grupta ise anlamlı değildi. İki grup arasında fark da yine anlamlıydı (p=0.024). Postoperatif kemoterapi alan grup ile almayan grup kıyaslandığında progresyonsuz ve genel sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,042). Ayrıca çalışmamızda adjuvan kemoterapi alan hastaların oranı nüks olan grupta daha yüksekti (p=0,004). 65 Sonuçlar: DM pankreas kanserinde mortaliteyi artıran ek hastalık olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Nüks olan hastalarda hemoglobin düzeyi daha yüksek tespit edilmiştir. Fakat nüks olan hastalarda sağ kalımın daha uzun olması sebebiyle hemoglobin yüksekliğinin sağkalımı artırdığı düşünülebilir. Tanı anındaki Ca 19-9 seviyesi ve opere olan hastalardaki CEA düşüşü nüks ile ilişkilidir. Bu nedenle erken evre pankreas kanseri takibinde faydalı belirteçlerdir. Adjuvan KT almak progresyonsuz ve genel sağkalım sürelerini anlamlı olarak artırır. Çalışmamızdaki hasta sayısı sınırlı olup erken evre pankreas kanserinde prognostik faktörleri araştırmak için daha geniş çalışmamalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pancreatic cancer is the ninth most common cancer in Türkiye. Among gastrointestinal cancers, it has drawn increasing attention because of its rising incidence despite all recent advances in oncology. It is the cancer type associated with the shortest survival among all malignancies. In this study, the clinical and prognostic characteristics of patients with early-stage pancreatic cancer were investigated. Materials and Methods: In this study, 48 patients diagnosed with early-stage pancreatic cancer who presented to the Medical Oncology Outpatient Clinic of Ankara Numune Education and Research Hospital between July 2003 and December 2013 were retrospectively analyzed. Demographic characteristics, comorbid diseases, smoking and alcohol use, family history, symptoms and clinical findings at presentation, blood group, tumor localization, TNM stages, chemotherapy administration status, recurrence status, progression-free survival, and overall survival were evaluated. Results: The study population consisted of 48 patients, including 38 men and 10 women. Diabetes mellitus (DM) was found to be significantly associated with mortality in both univariable and multivariable regression models. The presence of diabetes increased the risk of death by 2.471-fold. Preoperative hemoglobin levels were significantly higher in patients who developed recurrence compared with those who did not (13.9±1.6 vs 12.4±1.7, p=0.031). In our study, the median follow-up duration was significantly longer in patients with recurrence than in those without recurrence (14.5 months vs 6 months, p=0.001). Median CA 19-9 levels at diagnosis were significantly higher in the recurrence group compared with the non-recurrence group (173.4 IU/L vs 87.9 IU/L, p=0.014). In patients without recurrence, a significant decrease in median postoperative CEA levels was observed (p=0.044), whereas this decrease was not significant in the recurrence group. The difference between the two groups was also statistically significant (p=0.024). When comparing patients who received postoperative chemotherapy with those who did not, a statistically significant difference was found in progression-free survival and overall survival (p=0.042). In addition, the proportion of patients receiving adjuvant chemotherapy was higher in the recurrence group (p=0.004). Conclusions: Diabetes mellitus should be considered a comorbidity that increases mortality in pancreatic cancer. Hemoglobin levels were found to be higher in patients with recurrence; however, since survival was also longer in these patients, elevated hemoglobin may be associated with prolonged survival. CA 19-9 levels at diagnosis and postoperative CEA reduction in operated patients are associated with recurrence and may therefore serve as useful markers in the follow-up of early-stage pancreatic cancer. Adjuvant chemotherapy significantly improves progression-free and overall survival. The number of patients in our study was limited, and larger studies are needed to investigate prognostic factors in early-stage pancreatic cancer.