Doğum haftası 32 hafta ve/veya vücut ağırlığı 1500 gr altındaki bebeklerde tiroit fonksiyon testleri
Thyroidfunctionvalues ininfantsunder 32 weeksor 1500 gr
  1. Tez No: 1000571
  2. Yazar: ERVA NUR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DEGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ülkemizde yenidoğanda tiroid hormonlarını da kapsayan tarama programında kullanılan değerler term bebeklere göre düzenlenmiştir. Bizim çalışmamızdaki amacımız preterm bebeklerden, ileri derecede preterm bebeklere kadar ve/veya doğum ağırlığı <1500 gr altında olan bebeklerin birinci ve üçüncü haftadaki tiroid hormonlarının referans aralığını belirlemek ve bu hormonlar üzerinde bebek ve annenin demografik etkilerini tayin etmektir. Sonuç: Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde teknolojik gelişmeler, medikal gelişmeler ve bilgi birikiminin artmasıyla birlikte prematüre bebeklerde hayatta kalma olanağı artmıştır. Prematüre bebeklerin postnatal 1. ve 3.haftada tiroid hormon değerlerinin referans aralığını belirlemeye yönelik yaptığımız çalışmada gestasyonel hafta ve doğum ağırlığıyla tiroid hormon değerleri arasında korelasyon olduğu saptandı. Bu ilişki doğum haftası ve doğum ağırlığı düşük olan bebekler için farklı referans aralığını kullanmak gerektiği belirlendi. Annenin demografik özellikleri bebeğin tiroid hormonları üzerinde etkisi olmadığı saptandı. Prematüre bebeklerde geçici Tiroid fonksiyon tesleri bozuklukları sık görüldüğünden ve konjenital hipotiroidi tanısını geciktirmemek için çok merkezli prospektif çalışmalar yapılarak seri TFT kontrolü yapılması kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Thanks to the developments in the neonatal and perinatal areas, the survival rates of preterm babies have increased. Supportive treatments and follow-ups should be carried out carefully in order for these babies to have a more comfortable life without sequelae. One of them is thyroid hormone monitoring and treatment when necessary. The effects of thyroid hormones on neuromotor development are very important. Thyroid hormones are affected in premature babies due to immaturity of the hypothalamo-hypophyseal thyroid axis, infant and maternal morbidity, and drugs used. : With the technological developments, medical developments, and increased knowledge in neonatal intensive care units, the possibility of survival in premature babies has increased. In our study to determine the reference range of thyroid hormone values in the postnatal 1st and 3rd weeks of premature babies, it was found that there was a correlation between the gestational week and birth weight and thyroid hormone values. It was determined that different reference intervals should be used for babies with low birth weight and gestational week. It was determined that the demographic characteristics of the mother had no effect on the thyroid hormones of the baby. Since transient TFT disorders are seen in premature babies and in order not to delay the diagnosis of CH, we believe that serial TFT control should be performed by performing multicenter prospective studies.