Sağlık çalışanları etik kodlarının iş performansı ve iş tatminine etkisi: Türkiye Sudan örneği
The effects of healthcare professional's codes of ethics on job performance and job satisfaction :Türkiye Sudan example
- Tez No: 1000581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Sudan'daki sağlık çalışanlarının etik kodlarının iş performansı ve iş tatmini üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışma, etik kodların sağlık profesyonellerini yönlendirmedeki önemini ve bunların iş performansı ile tatmini üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır. Araştırma, 400 katılımcıdan oluşan bir örneklem ile gerçekleştirilmiş, anketler aracılığıyla istatistiksel güvenilirlik sağlanmıştır. Veriler, demografik bilgiler, etik kodlara uyum, iş performansı ve iş tatmini konularını ele alan dört bölümden oluşan yüz yüze ve çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS(24.0) istatistiksel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Betimsel istatistikler ile verilerin genel dağılımı incelendikten sonra, korelasyon analizi ile değişkenler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Regresyon analizi uygulanarak bağımsız değişkenin bağımlı değişkenler üzerindeki etkileri test edilmiştir. Çalışmanın bulguları, sağlık çalışanlarının etik kodlarının iş performansı ve iş tatmini üzerinde önemli ve genellikle olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Etik kodlar, görev performansı, bağlamsal performans, içsel tatmin ve genel iş performansı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Hasta hakları, mesleki özen ve dayanışma gibi etik alt boyutlar, hem performans hem de tatmin düzeylerini artırmaktadır. Ancak, etik ikilemlerin ortaya çıktığı durumlarda çalışanların performanslarının olumsuz etkilenebileceği tespit edilmiştir.Türkiye ve Sudan'daki sağlık çalışanlarının etik kod algıları ve iş performansı açısından karşılaştırılması, iki ülke arasında anlamlı farklılıklar göstermiştir; bu da ülkelerin sağlık sistemleri, çalışma koşulları ve kültürel yapılarındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of ethical codes on job performance and job satisfaction among healthcare workers in Turkey and Sudan. The research highlights the importance of ethical codes in guiding healthcare professionals and their effects on job performance and satisfaction. The study was conducted with a sample of 400 participants, ensuring statistical reliability through surveys. Data were collected via face-to-face and online questionnaires covering four sections: demographic information, adherence to ethical codes, job performance, and job satisfaction. The data were analyzed using statistical analysis software SPSS (24.0). After examining the general distribution of the data with descriptive statistics, correlation analysis was conducted to determine relationships between variables. Regression analysis was used to test the effects of independent variables on dependent variables Findings reveal that ethical codes have significant and generally positive effects on healthcare workers' job performance and job satisfaction. Ethical codes have a meaningful impact on task performance, contextual performance, intrinsic satisfaction, and overall job performance. Sub-dimensions of ethics, such as patient rights, professional diligence, and solidarity, enhance both performance and satisfaction levels. However, it has been identified that performance may negatively be affected in situations involving ethical dilemmas. A comparison of ethical code perceptions and job performance among healthcare workers in Turkey and Sudan showed significant differences between the two countries, reflecting the disparities in their healthcare systems, working conditions, and cultural structures.