Yaşlı bireylere uygulanan theta healing meditasyon tekniğinin uyku kalitesi ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisi
The effect of theta healing meditation technique applied to elderly individuals on sleep quality and psychological well- being
  1. Tez No: 1000644
  2. Yazar: NAZMİYE UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM LAFCI BAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma, 65 yaş üstü bireylerde ThetaHealing® meditasyon tekniğinin uyku kalitesi ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisini belirlemek amacıyla prospektif randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Mart-Ağustos 2025 tarihleri arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi Yenişehir ve Mezitli Emekli Evleri'ne üye bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, araştırmaya katılmaya gönüllü ve araştırma kriterlerine uyan bireyler arasından randomizasyonla belirlenmiştir (Girişim=30, Kontrol=30). Veriler“Hasta Tanıtım Formu”,“Standardize Mini Mental Test (SMMT)”,“Pisttsburg Uyku Kalitesi Ölçeği”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PERMA)”olmak üzere dört bölümden oluşan veri toplama formu ile toplanmıştır. Girişim grubunda bulunan bireylere 4 hafta boyunca haftada 2 gün, 20 dk. ThetaHealing® meditasyonu yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Ki-kare testi, Mann-Whitney U test değerleri, t testi ve bağımlı değişkenler Wilcoxon sign test kullanılmıştır. Yapılan tüm testlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Girişim grubundaki bireylerin ThetaHealing® meditasyon sonrasında PUKİ ölçeğinin tüm alt boyutları ve toplam PUKİ puan ortalamalarının meditasyon öncesi ölçümlere göre azaldığı ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p<0.05). Girişim grubunda ThetaHealing® meditasyon sonrası ''öznel uyku kalitesi'', ''gündüz işlev bozukluğu'' son- test puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldığı ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p<0.05). Girişim grubunda ThetaHealing® meditasyon sonrası PERMA ölçeğinin tüm alt boyutları ve toplam puan ortalamalarının son testte kontrol grubuna göre arttığı ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p<0.05). Sonuç: ThetaHealing® meditasyon tekniği ile ruhsal, zihinsel ve bedensel boyutların bütüncül olarak ele alındığı, hemşirenin bilinçli ve amaçlı bakım eylemleriyle desteklenen iyileştirici, şefkat temelli bakımın, yaşlı bireylerin uyku kalitesi ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu ortaya konmuştur. Yaşlı bireylerin içsel iyileştirici potansiyellerinin farkına varmalarını destekleyen; sevgi, kabul, affetme, bütünlük, birlik ve şefkat gibi olumlu psikososyal kaynakların güçlendirilmesine yönelik rehberlik edici yaklaşımların, yaşlı bireylerin iyilik hali üzerinde anlamlı katkılar sağlayabileceğini göstermektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, uygulaması kolay, noninvaziv, nonfarmakolojik ve maliyeti etkin bir yöntem olan ThetaHealing® meditasyon tekniğinin, zihin–beden temelli iyileştirici hemşirelik bakım yaklaşımları kapsamında tamamlayıcı bir bakım girişimi olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted prospectively and in a randomised controlled manner to determine the effect of the ThetaHealing® meditation technique on sleep quality and psychological well-being in individuals aged 65 and over. Materials and Methods: The population of the study comprised individuals who were members of the Mersin Metropolitan Municipality Yenişehir and Mezitli Retirement Homes between March and August 2025. The study sample was determined by randomisation from among individuals who volunteered to participate in the study and met the research criteria (intervention=30, control=30). Data were collected using a data collection form consisting of four sections: the Patient Information Form, the Standardised Mini Mental Test Scale (SMMT), the Pittsburgh Sleep Quality Index, and the Psychological Well-Being Scale (PERMA). The individuals in the initiative group underwent ThetaHealing® Meditation for 20 minutes twice a week for four weeks. In the evaluation of the data; The chi-square test, Mann-Whitney U test values, t-test (paired samples t-test) and related samples Wilcoxon sign test were used. In all tests performed, the statistical significance level was accepted as p<0.05. Results: Statistically significant changes were found in all subscales of the PUKI scale and in total PUKI measurements following theta healing meditation compared to pre-meditation measurements (p<0.05). In the intervention group, following ThetaHealing meditation, the post-test mean scores for“subjective sleep quality”and“daytime dysfunction”were found to be significantly lower than those in the control group and were statistically significant. In the intervention group, it was determined that all sub-dimensions of the PERMA scale and the total mean scores increased in the final test compared to the control group and were statistically significant (p<0.05). Conclusion: ThetaHealing® meditation technique holistically addresses spiritual, mental, and physical dimensions. It has been demonstrated that healing, compassion-based care, supported by the nurse's conscious and purposeful care actions, has positive effects on the sleep quality and psychological well-being levels of elderly individuals. Guiding approaches that support elderly individuals in recognizing their inner healing potential and that strengthen positive psychosocial resources such as love, acceptance, forgiveness, wholeness, unity, and compassion have been shown to make meaningful contributions to the well-being of elderly individuals. Based on the findings, it is thought that ThetaHealing® meditation technique, which is easy to implement, noninvasive, nonpharmacological, and cost-effective, can be used as a complementary care initiative within mind-body-based healing nursing care approaches.