Hadis öğretimine imam - hatip liseleri gelişim modeli çerçevesinde bir yaklaşım
An Approach to hadith instruction in the frames of the imam - hatip high schools development model
  1. Tez No: 100066
  2. Yazar: KENAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA SELÇUK, PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmada, İmam- Hatip Liseleri Gelişim Modeli çerçevesinde hadis dersini etkili sunabilmenin yollarını araştırmak ve hadis öğretiminde yeni bir yaklaşım ortaya koyma amaçlanmıştır. Araştırma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın problemi, amacı, önemi, hipotezleri, yöntem ve sınırlılıkları ele alınmıştır. Birinci bölümde İmam- Hatip Liselerinde Gelişim Modeli ve Hadis öğretimi başlığı altında, İmam- Hatip Liseleri Gelişim Modeli, Gelişim Modeli 'nin Temel felsefesi, amacı, içerdiği ana unsurlar, eğitim - öğretim anlayışının hadis öğretimine yansıması, İmam - Hatip Liselerinde hadis öğretimi ve nasıl bir hadis öğretimi gibi konular incelenmiştir. İkinci bölümde Hadis Öğretiminin Özel Öğretim Yöntemleri ve Problem Çözme Yöntemi başlığı altında ; problem çözmeye dayalı öğrenme, niçin problem çözme ?, problem çözme yöntemi nedir ?, problem çözme yönteminin uygulanışında başvurulan zihinsel süreçler, problem çözme yönteminin yapı taşları, problem çözme evreleri, eğitsel değeri, sınırlılıkları, Gelişim Modeli çerçevesinde hadis dersinde yapılabilecek etkinlikler ve bir örnek ders uygulamasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Sonuç ve Öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to search how to present the hadith lessons actively and to present a new approach in the Hadith instruction with the perspective of İmam Hatip High School Development Model. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction part, there are the problem, the aim, the importance, the hypothesis, the method and the limitations of the study. In the first part, under the heading of Imam Hatip High Schools Development Model and the Hadith Instruction; Imam - Hatip High Schools Development Model, the basic principles, the goal, the main elements, the educational perspective reflected on the hadith instruction of the Development Model, the hadith instruction and how it should be taught in the Imam - Hatip High Schools are studied In the second part, under the heading of Special Instruction Methods of the hadith teaching and problem solving method; there are the problem- based learning, the questions of why the problem-solving? And what is the problem solving method?, The mental processes used in the application of the problem solving method, the fundamentals of the problem solving method, the phases, educational value, limitations of the problem solving method, the activities which can be done in the frames of Development Model and an example of an application of a lesson. The third part consists of the conclusion and the suggestions.