Türkiye'de yaşayan yabancıların çocuklarının yabancı dil eğitiminde masalın etkisinin araştırılması
Investigation of effects of tale on teaching foreign language to the children of foreigners living in Turkey
  1. Tez No: 100067
  2. Yazar: DENİZ AKÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
TEZİN ÖZETİ Bu çalışmanın amacı, yabancı dil öğretiminde, anadilde öğrenilmiş olan masalların kolaylaştırıcı etmen olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Birinci Bölümde, masal, masalın tarihçesi, masal çeşitleri anlatılmıştır. İkinci Bölümde, Masalın içeriği irdelenmiştir. Masalların amaçları, konulan, dili, anlatıcıları, bilimselliği, şeması ve içerisinde geçen imgeler ayrıntısıyla ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde, masal kitaplarının özellikler anlatılmıştır. Masal kitaplarının ebatları, kitaplarının konulan, resimleri, tipoloj ileri üzerinde durulmuştur. Dördüncü Bölümde, Yabancı dil öğretiminin dünyada ve Türkiye'deki tarihçesi ele alınmıştır. Beşinci Bölümde,“Dil öğretimini beyin nasıl gerçekleştiriyor”sorusuna cevap verilmeye çalışılmıştır. Masallann çocuk psikolojisi üzerindeki etkileri araştınlmıştır. Öğrenme teknikler ve beyin başatlıklan üzerinde durulmuştur. Altıncı Bölümde, yapılan uygulama anlatılmıştır. Uygulama yapılan okul tanıtılmış, okulun amaçlan ortaya konulmuştur. Denekler, araştırma deseni, donatım ve materyal ile deneysel koşullara ilişkin izlem açıklanmıştır. Yedinci Bölümde, verilen istatistik çözümlemelerin sonuçlar ile, bu sonuçlara ilişkin tartışmalara yer verilmiştir. Sonuç Bölümünde, bulgulann araştırma hipotezlerine göre değerlendirilmesi yapılmış, gelecek araştırmalar için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to show that tales can be used as a factor to make learning forign language easier. In first Chapter tales, history of tales and kind of tales are mentioned. In second Chapter, the context of tale is montioned. The purposes of tales, subjects, languages, sürertifıcity and metefors are disoussed in details. In thirth Chapter, some specifications of tales, like dimensions, subjects, pictures in it and typoqrophy are explained. İn forth Chepter, the history of foreign language education is discussed. İn fifth Chapter, The answer of question“How the brain succed in learning foreign language?”is searched. Also the effects of tales on childeren "physicology, are investigated. The metods of learning and domination of ports of brain are discussed. İn sixth Chapter, applications done are mentioned. The schools are introduced and the aims of the schools are discussed in details. Experimentals. the method of in vestigation, equipments and the conditions of experiments and observations are explained in details. İn seventh Chapter, the results of statistics about the subject and discussions about these results are mentioned. İn Conclusion part, the results are evalvated auording to the hypothesis and some proposals for future researches are deueloped.