Fruktooligosakkaritlerin çözülebilir kahve karışımlarında şeker ikamesi olarak kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the possibility of using fructooligosaccharides as a sugar substitute in soluble coffee blends
- Tez No: 1000735
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, çözülebilir kahve karışımlarında rafine şeker ve kahve beyazlatıcısına alternatif olarak inülin ve fruktooligosakkaritlerin kullanım olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla kahve (%9), kahve beyazlatıcı (%15,97–35), inülin (%0–15), FOS (%40,97–60) ve stevia (%0–0,03) bileşenlerinden oluşan formülasyonlar yanıt yüzey yöntemi (D-optimal mixture design) ile modellenmiş ve sekiz yanıt (çözünebilirlik, nem çekicilik, renk, koku, tat, yapı–kıvam, buruk tat ve genel beğeni) üzerinden optimum formülasyon belirlenmiştir. Optimum formülasyon; %9 kahve, %28,18 kahve beyazlatıcı, %9,62 inülin, %53,18 fruktooligosakkarit ve %0,02 stevia içeriğinden oluşmaktadır. Elde edilen optimum örnek, fizikokimyasal ve duyusal analizler yapılarak değerlendirilmiş ve ticari çözülebilir kahve ürünleriyle karşılaştırılmıştır. Optimize edilen örneğin nem miktarı (%1,79) ticari ürünlere kıyasla daha yüksek bulunurken, kuru madde (%98,20) ve kül (%1,19) değerleri daha düşük belirlenmekle birlikte tüm parametrelerin kabul edilebilir kalite aralıklarında olduğu belirlenmiştir. Çözünebilirlik (%96,8), °Brix (3.8), ıslatılabilirlik (257,73 s) ve pH (6,01) değerleri ticari ürünlerle benzerlik göstermiştir. Optimize örneğin ticari ürünlere kıyasla higroskopisite değerinin daha düşük olması depolama koşullarında nem adsorpsiyonuna karşı daha dayanıklı olabileceğini göstermiştir. Renk analizinde L* ve a* değerleri ticari ürünlerle uyumlu bulunurken b* değerinin yüksek olması belirgin bir sarılık tonunun oluştuğunu göstermiştir. Optimize örneğin daha yüksek partikül boyutuna sahip olması, dondurarak kurutma tekniğine bağlı olarak daha büyük boyutlu bir yapı sergilediğini ortaya koymuştur. Yığın yoğunluğu, sıkıştırılmış yoğunluk ve Hausner oranı daha düşük; Carr indeksi daha yüksek ölçülmüş olup tüm örnekler aynı akış sınıfında yer almıştır. Duyusal analizlerde optimize edilen örnek; renk, koku ve tat açısından ticari ürünlere benzerlik göstermiş olup yapı–kıvam parametresinde daha yüksek puan almıştır. Buruk tat parametresi ise nispeten daha yüksek değerlendirilmiştir. Tüm bulgular, optimize edilen formülasyonun ticari çözülebilir kahvelere alternatif olarak uygulanabilir nitelikte olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the potential use of inulin and fructooligosaccharides as alternatives to refined sugar and coffee whitener in soluble coffee formulations was investigated. For this purpose, formulations consisting of coffee (9%), coffee whitener (15.97–35%), inulin (0–15%), fructooligosaccharides (40.97–60%), and stevia (0–0.03%) were modeled using response surface methodology based on a D-optimal mixture design, and an optimum formulation was determined considering eight response variables, including solubility, hygroscopicity, color, odor, taste, structure–consistency, astringency, and overall acceptability. The optimum formulation consisted of 9% coffee, 28.18% coffee whitener, 9.62% inulin, 53.18% fructooligosaccharides and 0.02% stevia. The optimized sample was evaluated through physicochemical and sensory analyses and compared with commercial soluble coffee products. Although the moisture content of the optimized sample (1.79%) was higher than that of commercial products, its dry matter (98.20%) and ash (1.19%) contents were lower; however, all parameters were within acceptable quality ranges. Solubility (96.8%), °Brix (3.8), wettability (257.73 s), and pH (6.01) values were comparable to those of commercial samples. The lower hygroscopicity of the optimized sample indicates greater resistance to moisture adsorption under storage conditions. In color analysis, L* and a* values were consistent with commercial products, whereas the higher b* value indicated a more pronounced yellow hue. The larger particle size of the optimized sample suggested a coarser granular structure associated with the freeze-drying technique. Bulk density, tapped density, and Hausner ratio values were lower, while the Carr index was higher; nevertheless, all samples were classified within the same flowability category. Sensory evaluation revealed that the optimized sample exhibited similar scores to commercial products in terms of color, odor, and taste, while achieving higher scores for structure–consistency. The astringency attribute was evaluated as relatively higher. Overall, the findings demonstrate that the optimized formulation is a feasible alternative to commercial soluble coffee products.