An investigation of the relationship between family-related factors and resilience in mothers of children with autism
Otizmli çocuğu olan annelerin yılmazlıklarının aileyle ilgili faktörlerle olan ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 636006
  2. Yazar: DİLAY AKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ÖGEL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu olan bir çocuğu büyütmenin yarattığı stresi araştıran önemli araştırmalar vardır. Bazı ebeveynler otizmi olan bir çocuğa sahip oldukları için büyük stres yaşasalar da bazı ebeveynler otizmi olan bir çocuk büyütmeye daha çok adapte olmuşlardır ve zorluklar karşısında yılmazlık geliştirirler. Bu araştırmada, çocuklarına Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı konan annelerin yılmazlığının evlilik kalitesi, aile işlevselliği, algılanan sosyal destek gibi aileyle ilişkili olan faktörlerle olan ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Aile işlevselliğinin, evlilik kalitesinin ve algılanan sosyal desteğin annelerde yılmazlığı yordayacağı beklenmektedir. Bu çalışmaya, İstanbul, Tekirdağ ve Kırklareli ilinde OSB tanısı konmuş ve özel eğitim enstitülerinde öğrenim gören çocuğa/çocuklara sahip 100 anne katılmıştır (Ort. = 38, S = 5.22, yaş aralığı = 26-55). Bütün katılımcılar Yetişkin Yılmazlık Ölçeği, Çiftler Uyum Ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'ni cevaplamıştır. Regresyon analizleri, annelerin yaşının, sosyal destek ve aile işlevselliğinin annelerde yılmazlığı yordadığını, evlilik kalitesinin annelerde yılmazlığı yordamadığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, yüksek sosyal destek düzeyi ve sağlıklı aile fonksiyonlarına sahip annelerin daha yüksek yılmazlık düzeyine sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There is a significant body of research exploring the stressors of raising a child with an Autism Spectrum Disorder (ASD). Although some parents experience great distress because of raising a child with ASD, some parents are more adapted and can develop resilience in the face of the challenges. The aim of the current study was to investigate the relationship between resilience and family related factors, namely marital quality, family functioning, and perceived social support in mothers of children with ASD. It was hypothesized that the marital quality, family functioning, and perceived social support would predict resilience in mothers of children with ASD. Hundred mothers (Mage = 38 years old, SD = 5.22, Age range = 26- 55 years) whose children have been diagnosed with ASD and attending to special education institutes in Istanbul, Tekirdağ, and Kırklareli participated in the present study. They completed Demographic Information Form, Resilience in Mid-Life Scale, Turkish Dyadic Adjustment Scale, Family Assessment Device, and Multidimensional Perceived Social Support Scale - Turkish Version. Regression analyses showed that age, social support and family functioning predicted resilience; marital quality did not predict resilience. These findings suggested that mothers with high levels of social support and family functioning, are more likely to become resilient.