Otizm düzeyinin ebeveynlerin algıladığı sosyal destek ve gelecek planına etkisi
The effect of autism level on parents' perceived social support and future planning
  1. Tez No: 883086
  2. Yazar: ELİF ZEYNEP ÇORAKLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBAŞ GENÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), anormal sosyal etkileşim, bozulmuş iletişim ve tekrarlayan davranış kalıpları ile karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. Otizmli çocuk ebeveynlerinin çocuklarının geleceğine yönelik kaygılar taşıdığı ve yaşanılan kaygıyı azaltmada algılanan sosyal desteğin önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan bu çalışmada otizm düzeylerinin, algılanan sosyal destek ve gelecek planına olan etkisini incelemek amaçlandı. Çalışma bir ilde bulunan üç özel merkezde ve bir devlet okulunda eğitim gören DSM-5'e göre OSB tanısı almış çocuğa sahip 123 ebeveyn ile gerçekleştirildi. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Aile Destek Ölçeği (ADÖ), Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği-2-Türkçe Versiyonu (GOBDÖ-2-TV), Geleceğe İlişkin Plan Ölçeği (GİPO) ile toplandı. Verilerin analizi IBM-SPSS 25'de yapıldı. Ebeveynlerin ADÖ puan ortalaması 65.53±10.64, GİPO medyanı 5'tir. GOBDÖ-2-TV'ye göre en fazla hafif düzey otizmli birey yer almaktadır. Otizm düzeyi ile ebeveynlerin geleceğe ilişkin planları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder characterised by abnormal social interaction, broken communication and repetitive behaviour patterns. It is known that parents of children with autism have concerns about the future of their children and social support perceived by parents plays an important role in reducing the anxiety experienced. In this correlational and explanatory research, it is aimed to examine the effect of autism level on social support perceived by parents and future plans. The study was conducted with parents of 123 children diagnosed with ASD according to DSM-5 who are educated in one public school and three private centres in a province. Data were collected with the Sociodemographic Information Form, Family Support Scale (FSS), the Turkish version of the Gilliam Autism Rating Scale-2 (TV-GARS-2), and Global Future Scale (GFS). The following findings were obtained from analysing the data SPSS 25.0. The mean FSS score of the parents was 65.53±10.64 and the median score of GFS was 5. According to TV-GARS-2, the majority of the population included individuals with mild autism. There was no statistically significant difference between autism severity and parents' plans for the future (p>0.05). There was a significant difference between the autism level and the emotional support sub-dimension.