Artificial intelligence as a tool for sustainable urban transformation in the European Union: Selected smart city cases
Avrupa Birliği'nde sürdürülebilir kentsel dönüşüm aracı olarak yapay zekâ: Seçilmiş akıllı şehir örnekleri
- Tez No: 1000844
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılın iki temel dinamiği olan iklim krizi ve dijital devrim, şehirleri küresel sorunların çözümünde öncü aktörler haline getirmiştir. Bu tez, Avrupa Birliği (AB) bağlamında yapay zekânın (YZ) sürdürülebilir kentsel dönüşümü nasıl şekillendirdiğini ve bu süreçte şehirlerin nasıl ulus-altı aktörler olarak öne çıktığını incelemektedir. Araştırma, AB'nin normatif çerçevesi ve politika araçlarıyla etkileşim içinde, Amsterdam, Stockholm ve Viyana'nın farklı tarihsel ve kurumsal bağlamlarda geliştirdiği yönetişim düzeneklerini çoklu vaka analizi yöntemiyle karşılaştırmalı biçimde analiz etmektedir. Bulgular, YZ destekli sürdürülebilirlik için tek bir model olmadığını; aksine Amsterdam'ın iş birliği ve ekosistem odaklı, Stockholm'ün sürdürülebilirlik entegrasyonuna dayalı hibrit ve Viyana'nın insan merkezli ve kamu öncülüğündeki yaklaşımları temsil eden üç ayrı yönetişim arketipinin ortaya çıktığını göstermektedir. Bu modeller, AB'nin norm yayılımı ve finansal destek mekanizmaları ile şehirler arası politika öğrenme süreçlerinin kesişiminde şekillenmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, Uluslararası İlişkiler literatüründe hâkim olan güvenlik ve rekabet eksenli YZ tartışmalarına alternatif bir bakış sunarak, şehirlerin yalnızca politika uygulayıcıları değil, aynı zamanda norm girişimcileri ve işbirliği üreticileri olarak küresel dijital dönüşümde rol alabildiğini göstermektedir. Araştırma, aynı zamanda AB ve politika yapıcılar için kapsayıcı ve bağlama duyarlı yönetişim modellerinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The climate crisis and the digital revolution — the two defining dynamics of the 21st century — have positioned cities as key actors in addressing global challenges. This thesis examines how artificial intelligence (AI) shapes sustainable urban transformation within the European Union (EU) and how cities emerge as subnational actors in this process. Employing a comparative multi-case study design, it analyzes how Amsterdam, Stockholm, and Vienna — each interacting with the EU's normative frameworks and policy instruments — have developed governance arrangements rooted in their distinct historical and institutional contexts. The findings indicate that there is no single model for AI-enabled sustainability; rather, three distinct governance archetypes emerge: Amsterdam's collaboration- and ecosystem-oriented model, Stockholm's sustainability-integration hybrid, and Vienna's human-centric and publicly led approach. These models are shaped at the intersection of EU-driven norm diffusion, financial support mechanisms, and intercity policy learning processes. Ultimately, this study provides an alternative perspective to the security- and competition-oriented debates dominating the International Relations literature on AI, demonstrating that cities are not merely policy implementers but also norm entrepreneurs and cooperation producers within the global digital transformation. It further underscores the importance of inclusive and context-sensitive governance models for the EU and policymakers.