Life cycle assessment of mattress products
Yatak ürünlerinin yaşam döngüsü değerlendirmesi
- Tez No: 1000896
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK, PROF. DR. NİĞMET UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel olarak; iklim değişikliği, su kullanımı gibi konuları kapsayan çevresel kaygılar gün geçtikçe artmaktadır. Çevre sağlığını ve toplum refahını korumak amacıyla, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan ürünlerin yaşam döngülerinin değerlendirilmesine giderek daha fazla önem verilmektedir. Bu ürünler, ham madde ve kimyasallarla birlikte beşikten yaşam sonuna kadar çevresel etkilere sebep olmaktadır. Günlük yaşamda önemli bir rol oynayan yataklar, önemli çevresel ayak izine sahip ürünlerden biridir. Yataklarla ilgili yaşam döngüsü analizi (YDA) çalışmaları, yatakların çevresel performansını artırmayı ve sürdürülebilir tasarımı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, yaylı, hibrit ve sünger yatakların çevresel etkilerinin beşikten mezara yaklaşımıyla YDA yöntemi kullanılarak araştırılmasına odaklanılmıştır. Bu amaca ulaşmak için, yatağın çevresel etkilere ağırlıklı olarak katkıda bulunan yaşam döngüsü aşaması belirlenmiş ve bu etkiler üzerinde en fazla etkiye sahip parametreler için hassasiyet analizleri yapılmıştır. SimaPro sürüm 9.2.0.2 PhD yazılımı ve ReCiPe 2016 (H) yöntemini kullanan bu çalışmada, çift kişilik yatak (160 x200 cm) fonksiyonel birim olarak belirlenmiş ve yatakların tüm yaşam döngüsü boyunca (10 yıl) etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, yarı mamul ürünlerin hazırlanması aşamasının, üç yatak tipinde de, toplam çevresel etkilere önemli katkısının olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, ayrıca, çevresel performansı artırma yollarını araştırmak için; imha yöntemlerinin değiştirilmesi, kullanılan pamuk miktarının değiştirilmesi, elektrik kaynaklarının değiştirilmesi, hindistancevizi lifinin entegre edilmesi ve lif bağlama yöntemlerinin değiştirilmesi gibi senaryoları kapsayan beş ayrı LCA çalışması yürütülmüştür. Bu çalışmalardan, pamuk kullanımının azaltılmasının hibrit yatakların çevresel performansının iyileştirilmesi için önemli bir strateji olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The contemporary global scenario is marked by escalating environmental concerns, encompassing issues such as climate change and water utilization. To maintain environmental health and community well-being, there is a growing emphasis on assessing the life cycles of products integral to our daily lives. These products, from inception with raw materials and chemicals to their eventual disposal, significantly contribute to the environmental challenges. Mattresses, playing an important role in daily life are examples of products with significant environmental footprints. Life Cycle Assessment (LCA) studies on mattresses aim to enhance their environmental performance and facilitate sustainable design. This study focuses on investigating the environmental impacts of spring, hybrid, and foam mattresses utilizing a cradle-to-grave approach within the framework of LCA. To achieve this objective, the study undertakes specific tasks for each mattress type, including identifying the life cycle stage that predominantly contributes to overall environmental impacts and conducting sensitivity analyses. Employing SimaPro version 9.2.0.2 PhD software and the ReCiPe 2016 (H) method, this study evaluates the entire life cycle of the mattresses (10 years), with a double-size mattress of 160 x200 cm as the functional unit. The findings put forward that the preparation stage of semi-finished products emerges as a vital contributor to the overall impacts, for all three mattress types. To investigate the ways for enhancing environmental performance, this study conducts five distinct LCA studies covering scenarios such as altering disposal methods, changing the amount of cotton used, changing electricity sources, integrating coconut fiber, and modifying fiber bonding methods. Based on the above-described scenarios, it is deduced that the reduction of cotton utilization constitutes an important strategy for improving the environmental performance of hybrid mattresses.