Algoritmik empati mi, yapay kendini yüceltme mi? İnfluencer–markaetkileşimlerinde narsistik prototiplerin duyusal içeriklere tepkilerinin teknolojik değer yönelimi merceğinden incelenmesi
Algorithmic empathy or artificial self-exaltation? Examining the reactions of narcissistic prototypes to sensory content in influencer–brand interactions through the lens of technological value orientation
  1. Tez No: 1000927
  2. Yazar: FATIMA ALEID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital kültürün giderek görsel, işitsel ve dokunsal yönleri ağır basan bir yapıya evrilmesi, influencer–marka etkileşimlerini yalnızca iletişimsel değil aynı zamanda duyusal ve bilişsel bir deneyim alanı haline getirmiştir. Bu çalışma, söz konusu etkileşimlerde ortaya çıkan algoritmik empati ile yapay kendini yüceltme stratejilerini, tüketicilerin narsistik kişilik prototipleri çerçevesinde nasıl algıladıklarını ve bu algıların teknolojik değer yönelimleri üzerinden nasıl şekillendiğini incelemektedir. Araştırmada, tüketicilerin duyusal yoğunluk taşıyan dijital içeriklere verdikleri tepkiler, narsistik eğilim düzeyleri ve dijital teknolojilere yönelik değer yüklemeleri arasındaki ilişkiler nicel bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Bulgular, narsistik prototiplerin özellikle görsel ve işitsel uyarımların baskın olduğu içeriklerde yapay kendini yüceltme stratejilerine daha olumlu tepki verdiklerini, algoritmik empati temalı içeriklerde ise teknolojiye yönelik değer yöneliminin belirleyici bir düzenleyici değişken olarak rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, dijital duyusal pazarlamanın kişilik temelli tepkilerle nasıl iç içe geçtiğini ortaya koyarak, influencer–marka iş birliklerine stratejik bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid evolution of digital culture into a highly visual, auditory, and tactile environment has transformed influencer–brand interactions into multidimensional sensory experiences. This study examines how consumers interpret algorithmic empathy and artificial self-enhancement strategies within these interactions, focusing particularly on the reactions of individuals with narcissistic personality prototypes. By integrating the concept of technological value orientation, the research investigates how consumers' sensory responses to digital content are shaped by both personality-driven motivations and the meanings they attribute to digital technologies. Findings indicate that individuals with high narcissistic tendencies respond more positively to visually and auditorily dominant self-enhancement content, whereas responses to algorithmic empathy-based content are significantly moderated by technological value orientation. This study offers a comprehensive perspective on how sensory-rich digital marketing strategies intersect with personality structures and technology-driven value perceptions, providing strategic insights for influencer–brand collaborations.