Otelcilik endüstrisinde dijital insan kaynakları pratikleri: Bir alan araştırması
Digital human resources practices in the hotel industry: A field research
  1. Tez No: 977538
  2. Yazar: KÜBRA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, otelcilik endüstrisinde dijitalleşmenin insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkilerini çok boyutlu olarak incelemeyi amaçlamıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen veriler, dijital insan kaynakları uygulamalarının yalnızca operasyonel verimlilik değil, aynı zamanda stratejik karar alma, çalışan deneyimi ve kurumsal kültür açısından da önemli bir dönüşüm sağladığını ortaya koymuştur. Araştırma bulgularına göre; dijital sistemlerin işe alım, performans yönetimi, bordro ve eğitim gibi alanlarda kullanımı süreçleri hızlandırmakta ve daha şeffaf hale getirmektedir. Bununla birlikte, tamamen otomatikleşmiş sistemlere geçişin hem teknik hem de etik sınırlamaları bulunduğu, insan dokunuşunun özellikle duygusal zeka, empati ve kriz yönetimi gerektiren alanlarda vazgeçilmez olduğu vurgulanmıştır. Katılımcılar, dijitalleşmenin beraberinde getirdiği veri güvenliği, algoritmik önyargı ve dijital dışlanma gibi risklere karşı da çeşitli önlemler aldıklarını ifade etmişlerdir. Literatürdeki benzer çalışmalarla uyumlu şekilde, bu araştırma dijitalleşmenin insan kaynakları fonksiyonlarını yeniden yapılandıran, ancak bunun yalnızca teknolojik değil, aynı zamanda yönetsel, kültürel ve etik bir geçiş süreci olduğunu göstermiştir. Bu nedenle araştırma, otelcilik sektöründe dijital-İKY'nin sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için hibrit sistemlerin, insan merkezli yaklaşımlarla birlikte yürütülmesinin gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the multidimensional effects of digitalization on human resources management in the hotel industry. The data obtained through semi-structured interviews revealed that digital human resources applications provide a significant transformation not only in terms of operational efficiency but also in terms of strategic decision-making, employee experience and corporate culture. According to the research findings; the use of digital systems in areas such as recruitment, performance management, payroll and training speeds up processes and makes them more transparent. However, it was emphasized that the transition to fully automated systems has both technical and ethical limitations, and that human touch is indispensable, especially in areas requiring emotional intelligence, empathy and crisis management. Participants stated that they have taken various precautions against risks such as data security, algorithmic bias and digital exclusion brought by digitalization. In line with similar studies in the literature, this research has shown that digitalization restructures human resources functions, but that this is not only a technological, but also a managerial, cultural and ethical transition process. Therefore, the research draws attention to the necessity of implementing hybrid systems together with human-centered approaches in order to ensure the sustainability of digital-HRM in the hotel sector.