Kur değişim etkilerinin muhasebeleştirilmesi
Accounting of the effects of changes in exchange rates
- Tez No: 191288
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Memişoğlu, Kaan, Kur Değişim Etkilerinin Muhasebeleştirilmesi, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Yrd. Doç. Dr. Orhan Çelik, 116 s.TEZ ÖZETİÇalışmamızda, günümüz işletmelerini yakından ilgilendiren döviz kurları ve kurdeğişimlerinin işletmeler üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Globalleşen dünyamızdadöviz kurlarının değişiminden etkilenmeyen işletme sayısı yok denecek kadar azdır.İşletmeleri dolaylı ya da dolaysız biçimde etkileyen döviz kurlarının etkilerinin öncedenbilinmesi ve bu konuda oluşacak risklerin kontrolü işletmeler açısından hayati bir önemtaşımaktadır.Çalışmamızın ilk bölümünde döviz kuru hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bubölümde döviz kuru çeşitleri tanımlanmış, uluslar arası alanda döviz piyasalarınınişleyişi ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Bu bölümün ikinci kısmında teorik olarak dövizkuru riskine değinilmiş ve işletmeler açısından önemi vurgulanmıştır. Birinci bölümünson kısmında ise döviz kuru değişimlerinin finansal tablolara nasıl yansıdığı(raporlanması) ele alınmıştır.İkinci bölümde Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu'nun yayımlamış olduğuve 31.12.2005 tarihinden itibaren ülkemizde uygulanmaya başlanan ?Türkiye MuhasebeStandardı 21- Kur Değişiminin Etkileri? adlı standardın detaylı açıklamasına yerverilmiştir. Bu standart, ülkemiz işletmelerinin uluslar arası piyasalara muhasebestandartları çerçevesinde uyumunun bir parçası olarak değerlendirilebilir.Son bölümde ise TMS 21- Kur Değişiminin Etkileri standardının uygulamasıyapılmıştır. Yabancı paraya dayalı işlem yapan ve finansal tablolarını yabancı parabirimi cinsinden sunan bir işletmenin çeviri işlemlerini nasıl gerçekleştirdiği ve dövizkuru değişim etkilerinin finansal tablolarda nasıl raporlandığı bir örnekle anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Memişoğlu, Kaan, Accounting Of The Effects Of Changes In Exchange Rates, Master?sThesis, Advisor: Ass. Professor Orhan Çelik, 116 p.ABSTRACTIn our study, exchange rates and the effects of changes in exchange rates, whichconcern the companies, are examined. There are very few companies that are notaffected by the changes in exchange rates in our global world. Therefore, it is a veryimportant point for the companies, which are affected directly or indirectly by theexchange rates, to predict the forward rates and to control the effects of the changes.In our study, in section one, some general information about the exchange ratesare given. In this section, several exchange rates descriptions are identified, informationabout the exchange rate market processes in international field is described. In thesecond part of this section, exhange rate exposure and its importance for the companiesare mentioned. In the last part of this section, it is explained how the changes in theexchange rates are recognized in the financial statements.In section two, ?Turkish Acoounting Standart 21- The Effects Of Changes InExchange Rates? standart which was published on 31.12.2005 and took place inapplication since date, is described in details. This standart can be evaluated as beingpart of our Turkish companies? integration period to the international accountingstandarts.In the last section, a case study about the TMS-21 standart is held. It is explainedhow the company, which has foreign currency transactions and presents its financialstatements in foreign currency, can make the translation process. It is also pointed outthat how this company reports the effects of changes in exchange rates through itsfinancial statements.