Kronik non-spesifik boyun ağrılı kadınlarda akıllı telefon bağımlılığı, boyun stabilizatör kas kuvveti, kinezyofobi, ağrı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between smartphone addiction, cervical stabilizer muscle strength, kinesiophobia, pain, and sleep quality in women with chronic non-specific neck pain
  1. Tez No: 1000937
  2. Yazar: ECE ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLICAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik non spesifik boyun ağrısı olan kadınlarda boyun ağrısına bağlı disabilite ile kinezyofobi, uyku kalitesi, akıllı telefon bağımlılığı ve derin boyun fleksör kas kuvveti arasındaki ilişkileri incelemektedir. Bu çalışmaya kronik non- spesifik boyun ağrısı olan 53 kadın birey dahil edildi. Ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (VAS) ile, disabilite Boyun Ağrı ve Disabilite Ölçeği (BADÖ) ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile değerlendirildi. Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile, akıllı telefon bağımlılığı Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu (SAS-SF) ile ölçüldü. Derin boyun fleksör kas kuvveti ve enduransı değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde Pearson ve Spearman korelasyon testleri ile çoklu doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Çalışma bulgularına göre, boyun ağrısına bağlı disabilite ile kinezyofobi arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (r = 0,511; p<0,001). Bununla birlikte, derin boyun fleksör kas enduransı ile disabilite (r = –0,375; p = 0,006) ve kinezyofobi (r = –0,289; p = 0,036) arasında anlamlı negatif ilişkiler bulundu. Ayrıca, VAS ile derin boyun fleksör kas enduransı arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlendi (r = –0,412; p = 0,002), bu durum ağrı şiddeti arttıkça kas enduransının azaldığını gösterdi. Öte yandan, VKİ ile boyun ağrısına bağlı disabilite arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (r = 0,766; p = 0,010); ancak VKİ'nin ağrı şiddeti ve kinezyofobi ile doğrudan ilişkili olmadığı görüldü. Çoklu doğrusal regresyon analizinde kinezyofobi, disabiliteyi anlamlı biçimde etkileyen tek değişken olarak belirlendi (β = 0,511; p<0,001). Rehabilitasyon programlarında psikolojik faktörlerin yanı sıra derin boyun fleksör kas fonksiyonunun hedeflenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationships between neck pain–related disability and kinesiophobia, sleep quality, smartphone addiction, and deep cervical flexor muscle function in women with chronic non-specific neck pain. This study included 53 women with chronic non-specific neck pain. Pain intensity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), disability was evaluated with the Neck Pain and Disability Scale (NPDS), and kinesiophobia was assessed using the Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK). Sleep quality was evaluated using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and smartphone addiction was assessed with the Smartphone Addiction Scale–Short Form (SAS-SF). Also deep cervical flexor muscle function and endurance were evaluated. A moderate, positive, and statistically significant relationship was identified between neck pain–related disability and kinesiophobia (r=0.511; p<0.001). In addition, significant negative relationships were found between deep cervical flexor muscle endurance and disability (r = −0.375; p=0.006), as well as kinesiophobia (r=−0.289; p=0.036). A negative and statistically significant relationship was observed between VAS and deep cervical flexor muscle endurance (r = −0.412; p = 0.002). A positive and statistically significant relationship was found between body mass index (BMI) and neck pain–related disability (r = 0.766; p = 0.010); however, BMI was not directly associated with pain intensity or kinesiophobia. In the multiple linear regression analysis, kinesiophobia was identified as the only significant predictor of disability (β = 0.511; p<0.001). Kinesiophobia is the strongest determinant of disability in women with chronic non-specific neck pain.Rehabilitation programs should target psychological factors in addition to improving deep cervical flexor muscle function.