A socio-spatial study of the construction of nuclear geography: The case of the Akkuyu Nuclear Power Plant
Nükleer coğrafya inşasının sosyo-mekânsal analizi: Akkuyu Nükleer Güç Santrali örneği
- Tez No: 1000936
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR SAKTANBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Türkiye'nin ilk ve hâlen tek nükleer enerji santralidir ve Akdeniz kıyısında, Mersin ili sınırları içinde yer alan Akkuyu Koyu'nda inşa edilmektedir. Bu tez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Mersin'de yarattığı sosyo-mekânsal etkileri ve inşa edildiği bölgeyi nasıl dönüştürdüğünü analiz etmektedir. Bu dönüşüm, nükleerleşme süreci üzerinden nükleer coğrafyanın inşası olarak kavramsallaştırılmaktadır. Nükleer enerji bu çalışmada yalnızca teknik bir proje olarak ele alınmamakta, aynı zamanda mekânları, toplumsal ilişkileri ve gündelik hayatı sürekli olarak yeniden şekillendiren, eşitsiz ve tartışmalı bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda araştırmada yer-temelli bir yaklaşım benimsenmiştir. Tez, Mersin'de yürütülen ve yarı yapılandırılmış otuz sekiz görüşme ile katılımcı gözlem yöntemini içeren on iki aylık nitel saha çalışmasına dayanmaktadır. Nükleer santralin sosyo-mekânsal etkilerinin süreç içerisinde ve zamansal boyutlarını vurgulayan bu çalışma, nükleer coğrafyaların çok ölçekli etkileşimler aracılığıyla sürekli olarak inşa edildiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda araştırma, nükleer coğrafyanın yalnızca nükleer altyapı yoluyla değil, aynı zamanda iktidar ilişkileri tarafından şekillendirilen ve tahayyül edilen gelecek ile yerelde yaşanan deneyimler arasındaki gerilimler ve boşluklar üzerinden kurulduğunu savunmaktadır. Sonuç olarak, vaatler ve beklenti üzerinden yönetilen nükleer enerji projeleri, yapısal ve yavaş şiddetin gündelik hayata gömüldüğü belirsizlik mekânları üretmektedir. Genel olarak bu tez, Akkuyu'daki nükleerleşmenin yerel ölçekte belirsizliği ve arada kalmışlığı üreterek eşitsiz bir nükleer coğrafya inşa ettiğini ve bunun bir politik yönetişim biçimi olarak işlediğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Akkuyu Nuclear Power Plant is the first and currently only nuclear power plant in Türkiye. It is under construction in Akkuyu Bay, in Mersin, on the Mediterranean coast. This dissertation analyzes the sociospatial impacts of the Akkuyu Nuclear Power Plant in Mersin and how it transforms the region. This transformation is conceptualized as the construction of nuclear geography through nuclearization. Rather than treating nuclear energy as merely a technical project, this research approaches it as an ongoing, uneven, and contested process that continuously (re)shapes places, social relations, and everyday life. In this sense, a place-based approach is employed in this research. Twelve-month qualitative fieldwork has been conducted in Mersin, including semi-structured interviews with thirty-eight participants and the participant observation method. By emphasizing the processual and temporal dimensions of the sociospatial impacts of the nuclear power plant, this research demonstrates that nuclear geographies are continuously constructed through multiscale interactions. Thus, this dissertation argues that nuclear geography is not only constructed through nuclear infrastructure but also through the tensions and gaps between imagined futures shaped by political power and lived experiences on the ground. Governed through promises and anticipation, nuclear energy projects produce places of uncertainty, where structural and slow violence become embedded. Overall, this dissertation argues that nuclearization in Akkuyu functions as a form of political governance that produces uneven nuclear geography by institutionalizing uncertainty and liminality at the local scale.