Navigating adversities: A study of organizational resilience at Somali National University
Zorluklarla başa çıkma: Somali Ulusal Üniversitesi'nde örgütsel dayanıklılık üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 1000946
  2. Yazar: LEILA ISMAIL ALI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Somali Ulusal Üniversitesi'nin (SNU) kapanma, kesintiye uğrama ve yeniden yapılanma dönemlerinin nasıl deneyimlendiğini, yönetildiğini ve bu süreçlerden nasıl çıkıldığını; özellikle üst ve orta düzey 6 yöneticinin bakış açısından ortaya çıkan örgütsel dayanıklılık biçimlerine odaklanan bir kritik vaka çalışması olara tasarlanmıştır. Çalışma mevcut ve eski üniversite yöneticileriyle yapılan görüşmeler ve doküman incelemesinden yola çıkarak kurumsal deneyimleri savaş öncesi gelişim, devlet çöküşü sırasında yaşanan kapanma ve savaş sonrası yeniden kuruluş süreçlerini derinlemesine incelemektedir. Açık Sistemler Modeli, Örgütsel Öğrenme Çerçevesi ve çağdaş dayanıklılık yaklaşımlarından yararlanılarak yapılan analiz, SNU'nun dışsal şoklara nasıl yanıt verdiğini ve bunu yaparken nasıl akademik kimliğini ve kurumsal amacını koruduğunu incelemektedir. Bulgular, SNU'nun dayanıklılığının; kültürel, stratejik, ilişkisel ve öğrenme kapasitesi gibi birbirine bağlı sermaye türleri tarafından şekillendiğini ve bu kapasitelerin, ağır yapısal, mali ve yönetişimsel kısıtlamalara rağmen kurumsal sürekliliği desteklediğini ortaya koymaktadır. Katılımcılar, kurumsal hafızanın, vatana hizmete adanmışlık ve iş birliğine dayalı ağların, Üniversiteyi kesinti dönemlerinde ayakta tutmada kritik öneme sahip olduğunu vurgulamıştır. Çalışma ayrıca, sömürge mirası, siyasi istikrarsızlık ve sistematik kaynak yetersizlikleri gibi tarihsel koşulların kurumsal kırılganlığı artırmakla birlikte dayanıklılığın ortaya çıkış koşullarını da şekillendirdiğini göstermektedir. Kritik bir vaka olarak SNU, çatışmadan etkilenmiş veya kurumsal açıdan hassas ortamlardaki yükseköğretim sistemlerine aktarılabilir nitelikte dayanıklılık süreçlerine ilişkin analitik içgörüler sunmaktadır. Bu çalışma, kırılgan ve çatışma sonrası bağlamlarda yükseköğretimde örgütsel dayanıklılık konusundaki sınırlı literatüre katkı sağlamakta ve Somali ile benzer ortamlarda kurumsal dayanıklılığı güçlendirmeye yönelik pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents a critical case study on how Somali National University (SNU) experienced, navigated, and survived periods of closure, disruption, and re- establishment, with a particular focus on the forms of organizational resilience that emerged from the perspectives of 6 upper and middle level administrators. The study draws on interviews with current and former university administrators and integrates documentary sources to trace institutional experiences across its pre-war development, closure during state collapse, and post-war re-establishment. Guided by the Open Systems Model, the Organizational Learning Framework, and a contemporary resilience framework, the analysis explores how SNU responded to external shocks while maintaining its academic identity and institutional purpose. Findings reveal that SNU's resilience is shaped by interdependent forms of capital, cultural, strategic, relational, and learning capacities that supported continuity of purpose despite extreme structural, financial, and governance constraints. Participants emphasized the importance of institutional memory, commitment to national service, and collaborative networks in sustaining the University across periods of disruption. The study further highlights how historical conditions including colonial legacies, political instability, and systemic resource deficits, both heightened institutional vulnerability and shaped the conditions under which resilience emerged. As a critical case, SNU offers analytical insight into resilience processes that may be transferrable to higher education systems in other conflict- affected or institutionally fragile environments. The study contributes to the limited literature on organizational resilience in higher education in fragile and post-conflict contexts and offers practical implications for strengthening institutional resilience in Somalia and comparable settings.