School administrators' perspectives on and experiences with digitalization
Okul yöneticilerinin dijitalleşmeye ilişkin bakış açıları ve deneyimleri
- Tez No: 1000945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ZAYİM KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki lise okul müdürlerinin okullarındaki dijitalleşme süreçlerini nasıl algıladıklarını ve deneyimlediklerini incelemeyi ve dijital dönüşümün merkeziyetçi eğitim yapısı içinde nasıl şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Fenomenolojik nitel desene dayanan araştırmada, İzmir'deki Anadolu liselerinde görev yapan 15 okul müdürüyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve bu sırada kartopu örneklemesi kullanılmıştır. Veriler, MAXQDA24 destekli tümevarımsal tematik analiz yoluyla incelenmiştir. Analiz, dijital dönüşümün hangi koşullar altında tetiklendiğini, dijital araçların idari ve pedagojik uygulamalara nasıl entegre edildiğini, sürecin sağladığı faydaları ve karşılaşılan güçlükleri, ayrıca müdürlerin bu süreci yönetirken benimsedikleri liderlik stratejilerini kapsamaktadır. Bulgular, dijitalleşmenin devlet destekli girişimler, kriz kaynaklı gereksinimler ve uyum temelli beklentilerle şekillendiğini göstermektedir. Dijital araçlar hız, veri kullanımı ve öğretim ortamı zenginliği sağlasa da artan iş yükü, öğretmen direnci ve merkeziyetçi sistemin getirdiği bürokratik süreçler süreci sınırlamaktadır. Müdürlerin kaynak yönetimi, öğretmenlere destek ve katılımcı karar alma gibi dijital liderlik rolleri dijitalleşmenin sürdürülebilirliğinde belirleyicidir. Bu çalışma, Anadolu liselerinde dijitalleşmenin farklı noktalarını ortaya koymakta ve benzer merkezi eğitim sistemlerinde dijital dönüşümün güçlendirilmesine yönelik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how high school principals in Türkiye understand and experience the digitalization processes in their schools and to reveal how digital transformation is shaped within the centralized educational structure. In this phenomenological qualitative study, semi-structured interviews were conducted with 15 school principals working at Anatolian high schools in Izmir, and snowball sampling was used. Data were analyzed through inductive thematic analysis supported by MAXQDA24. The analysis covers the conditions under which digital transformation is triggered, how digital tools are integrated into administrative and pedagogical practices, the benefits and challenges of the process, and the leadership strategies principals adopt in managing this process. The findings indicate that digitalization is shaped by state-supported initiatives, crisis-driven needs, and adaptation-based expectations. While digital tools provide speed, data utilization, and richness in the learning environment, increased workload, teacher resistance, and bureaucratic processes brought about by the centralized system limit this process. Principals' digital leadership roles, such as resource management, teacher support, and participatory decision-making, are decisive in the sustainability of the digitalization. This study explores the different aspects of digitalization in Anatolian high schools and offers implications for strengthening digital transformation in similar centralized education systems.