Requiem for the #Thisflag Movement in Zimbabwe
Zimbabve'deki #Thisflag Hareketi için hatırlama
  1. Tez No: 1000950
  2. Yazar: ASWAD NYASHA TARAMBWA
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Zimbabve uzun süredir istikrarsızlık döngülerinden muzdariptir ve Mugabe sonrası dönemde ülkedeki koşulların daha da kötüleştiği ileri sürülebilir. Bu tez, devlet inşası konusundaki tartışmaları yeniden canlandırmak amacıyla, bir sosyal hareket perspektifinden Zimbabve'nin devlet inşasındaki istikrarsızlıkların ve çelişkilerin nedenlerini, doğasını ve derecesini irdelemektedir. Özellikle, literatürde Zimbabve siyasetini anlamada devlet inşası ile sosyal hareketler arasındaki bağlantı göz ardı edilmektedir. Bu nedenle, bir anma niteliğinde olan bu tez, 2016 yılında ortaya çıkan #ThisFlag hareketini, Zimbabve'deki devlet inşasının karmaşıklığını ortaya koyan bir mikrokozmos olarak ele almaktadır. Araştırma niteliksel bir yaklaşıma sahiptir ve Marksizmi ana teorik çerçeve olarak kullanan bir vaka çalışması tasarımına temellendirilmiştir. Nihayetinde tez, #ThisFlag hareketinden, Zimbabve'nin resmi bağımsızlığını kazandığından bu yana, düşük politik irade nedeniyle, sömürgecilik, otoriterlik ve elitizm açısından büyük ölçüde sömürgeci mantığında kalmaya devam ettiğini çıkarabileceğini savunmaktadır. Yerleşimci sömürgecilikten dönme veya tamamen ayrılma yerine, bu devamlılıklar bağımsızlığın vaatlerini zayıflatmaktadır. Bu nedenle, #ThisFlag hareketinin ortaya çıkışı kendiliğinden bir olay değil, büyük ölçüde ZANU-PF'in onlarca yıldır sürdürdüğü, köstebek avı oyununa benzeyen kalıcı çözüm sunmaktan uzak, sadece çıkan problemlerin bastırılmasıyla, başarısız devlet kurma projesinin doruk noktasıdır. Ayrıca, tez, devlet inşasının karmaşıklığını iyi ile kötü arasındaki basit bir anlatıya indirgemekle ilgili yanılgılara karşı çıkmaktadır. Batı ülkelerinin düşmanlıkları, bölgesel ittifaklar, kendi çıkarlarını gözeten Sivil Toplum Örgütleri, yozlaşmış muhalefet ve Sivil Toplum Kuruluşları ile vatandaşların açgözlülüğü ve eylemsizliği, devlet inşasını tehdit eden ve hafife alınmaması gereken güçlü unsurlardır. Bu nedenle tez, Zimbabwe'deki devlet inşası siyasetinin karmaşık doğası ve ciddi şekilde yeterince incelenmemiş olan sözde başarısız devletlerdeki sosyal hareket dinamikleri hakkında daha incelikli bir anlayışa ve yapıcı bir diyaloğa küçük de olsa katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Zimbabwe has long been plagued by cycles of instability, and conditions have arguably worsened in the post-Mugabe era. This thesis investigates the causes, nature and degree of the instabilities and contradictions in Zimbabwe's state-building from the perspective of a social movement, seeking to reinvigorate debates on state-building. Notably, the literature overlooks the nexus between state-building and social movements in understanding Zimbabwean politics. Hence, framed as a requiem, this thesis reflects on the #ThisFlag movement, which emerged in 2016, as a microcosm that manifests the complexities of state-building in Zimbabwe. The research is qualitative in orientation and grounded in a case study design that uses Marxism as the main theoretical framework. Ultimately, the thesis argues that one can extrapolate from the #ThisFlag movement that Zimbabwe, since the attainment of formal independence, largely remains colonial in the sense of continuities in extractivism, authoritarianism, and elitism, owing to low political willpower. Instead of a transformation or rupture from settler colonialism, these continuities undermine the promises of independence. Therefore, the emergence of the #ThisFlag movement was not a spontaneous event, but mainly a culmination of many decades of a bankrupt state-building project under ZANU-PF playing a game of whack-a-mole. Furthermore, the thesis argues against the pitfalls of relegating the complications of state-building to a straightforward narrative of good versus evil. The role of Western countries' antagonisms, regional alliances, corrupt opposition, self-serving Non-Governmental Organisations and Civil Society Organisations and greed and inaction among citizens are a threat to state-building in powerful ways that should not be underestimated. Accordingly, the thesis hopes to contribute, however small, to a more nuanced understanding and to constructive dialogue on the intricate nature of the politics of state-building in Zimbabwe and social movement dynamics in so-called failed states, which are seriously understudied.