Foreign policy change and ―new nationalism in Saudi Arabia (2015-2023): A role theoretical approach
Suudi Arabistan'da dış politika değişimi ve“yeni milliyetçilik”(2015–2023): Rol teorik bir yaklaşım
  1. Tez No: 1000951
  2. Yazar: NESİBE HİCRET BATTALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
2011 Arap Ayaklanmalarından bu yana Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri, iç siyaset ile dış politika arasındaki sınırları giderek belirsizleştiren derin siyasal ve stratejik dönüşümler yaşamıştır. Bu tez, Suudi Arabistan'ı söz konusu bölgesel yeniden yapılanmanın merkezine yerleştirerek, geleneksel Arap güç merkezlerinin zayıflamasıyla birlikte Körfez'in yeni bir Arap güç odağı haline geldiğini savunmaktadır. 2011 sonrasında Suudi Arabistan'ın erken dönem dış politika aktivizmi büyük ölçüde geleneksel tehdit algılarıyla uyumlu olsa da, 2015 sonrası dönem ülkenin dış politika yöneliminde belirgin bir kırılmaya işaret etmektedir. Bu çalışma, Suudi Arabistan'ın daha atılgan, müdahaleci ve proaktif bir dış politika çizgisine yönelmesini, Kral Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman (MbS) döneminde siyasi otoritenin yoğunlaşmasıyla ilişkilendirmektedir. Karar alma süreçlerinin hızlı biçimde merkezileşmesi ve kurumsal denge mekanizmalarının zayıflaması, liderliğin algı ve tercihlerini dış politika davranışlarının belirleyici unsuru haline getirmiştir. Askerî müdahaleler, Körfez komşularına yönelik zorlayıcı diplomasi ve değişen bölgesel ittifaklar aracılığıyla Suudi Arabistan, kendisini baskın bir Arap ve bölgesel güç olarak konumlandırmaya yönelmiştir. Rol teorisini analitik çerçeve olarak benimseyen bu tez, ulusal rol tasavvurlarının nasıl yeniden tanımlandığını, uygulandığını ve dönüştürüldüğünü incelemektedir. Ayrıca, 2015 sonrası ortaya çıkan devlet destekli, elit-merkezli yeni milliyetçi söylemin dış politika değişiminin ideolojik zeminini oluşturduğunu ileri sürmektedir. Bu bağlamda, liderlik güdümlü milliyetçilik ile dış politika dönüşümü, Suudi Arabistan'ın değişen bölgesel rolünü şekillendiren iç içe geçmiş süreçler olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the Arab Uprisings of 2011, the Gulf Cooperation Council (GCC) states have experienced profound political and strategic transformations that increasingly blur the boundaries between domestic governance and foreign policy. This dissertation situates Saudi Arabia at the center of this regional reconfiguration, arguing that the Gulf has emerged as a new center of Arab power following the decline of traditional Arab political hubs. While early Saudi activism after 2011 largely reflected familiar threat perceptions and defensive patterns, the period after 2015 marks a clear rupture in the Kingdom's foreign policy trajectory. This study contends that Saudi Arabia's shift toward a more assertive, interventionist, and proactive foreign policy is closely linked to the consolidation of political authority under King Salman bin Abdulaziz and Crown Prince Mohammed bin Salman (MbS). The rapid centralization of decision-making, coupled with weakened institutional constraints, has elevated leadership perceptions and preferences to a decisive role in shaping foreign policy behavior. Through military interventions, coercive diplomacy toward neighboring Gulf states, and recalibrated regional alignments, Saudi Arabia has increasingly sought to assert itself as a dominant Arab and regional power. Adopting a role theoretical framework, the dissertation examines how national role conceptions are redefined, enacted, and adjusted under conditions of concentrated leadership. It further argues that foreign policy change in Saudi Arabia cannot be understood without accounting for the emergence of a state-led, elite-driven nationalist narrative after 2015. This“new nationalism”reconfigures Saudi identity and legitimacy, providing an ideational foundation that both reflects and enables foreign policy transformation. The dissertation thus demonstrates that leadership-driven nationalism and foreign policy change are mutually constitutive processes shaping Saudi Arabia's evolving regional role.