Düşük akım anestezisi uygulanan bariatrik cerrahi ameliyatlarında atelektazi oranının ultrasonografi ile değerlendirilmesi
The effect of low-flow-anesthesia on postoperative atelectasis in patients undergoing bariatric surgery: An evaluation using ultrasound
- Tez No: 1000958
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM GEÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı düşük akım ve normal akım anestezisi verilen Sleeve Gastrektomi hastalarında perioperatif gelişebilen atelektazilerin akciğer ultrason skoru (mLUSS) kullanılarak değerlendirilmesi. Bu çalışmaya, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Ameliyathanesi'nde bariatrik cerrahi girişim planlanan, 18–65 yaş aralığında, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) fiziksel durum sınıflamasına göre ASA III olarak değerlendirilen erişkin hastalar dahil edilmiştir. Randomizasyon sonucunda hastalar iki gruba ayrılmıştır: Normal akım anestezi grubu (Grup N) ve düşük akım anestezi grubu (Grup D). Grup N'de taze gaz akışı normal akım (2 lt) düzeylerinde uygulanırken, Grup D'de düşük akım anestezi (0,5 lt) protokolü uygulanmıştır. Tüm hastalara: ameliyat öncesi dönemde, postoperatif birinc, ve 24.saatlerde ultrasonografi yapıldı. Akciğer ultrasonografisi protokolü kapsamında, her bir hemitoraks anterior, lateral ve posterior bölgelerden ikişer alan olacak şekilde toplam altı bölgeye ayrıldı ve her hastada toplam on iki akciğer bölgesi tarandı. Elde edilen görüntüler modifiye akciğer ultrasonografi skorlama sistemi kullanılarak değerlendirildi; her bir bölge, atelektazi ile uyumlu ultrasonografik bulgulara göre 0 ile 3 arasında puanlandı ve hastaya ait toplam skor hesaplandı. Ek olarak tüm hastalara ameliyattan bir gün önce ve postoperatif 48.saatte solunum fonksiyon testi yapıldı. Perioperatif dönemde hastaların hemodinamik parametreleri yakından izlenirken, anestezi süresi, cerrahi süre ve pnömoperitoneum süresi kaydedilerek gruplar arasında karşılaştırıldı. Postoperatif dönemde düşük akım anestezisi uygulanan hastalarda normal akım uygulananlara göre mLUSS skoru istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur (p<0,05). Düşük akım anestezisi atelektazi gelişmesi açısından normal akım anestezisine göre daha iyi sonuçlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate perioperative atelectasis in patients undergoing sleeve gastrectomy who received low-flow or normal-flow anesthesia, using the modified lung ultrasound score (mLUSS). This study included adult patients aged 18–65 years who were scheduled for bariatric surgery at the operating rooms of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital and were classified as ASA III according to the American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status classification. Following randomization, patients were divided into two groups: the normal-flow anesthesia group (Group N) and the low-flow anesthesia group (Group D). In Group N, fresh gas flow was maintained at normal-flow levels (2 L/min), whereas a low-flow anesthesia protocol (0.5 L/min) was applied in Group D. Lung ultrasonography was performed in all patients preoperatively, in the early postoperative period, and at 24 hours postoperatively. According to the lung ultrasound protocol, each hemithorax was divided into six regions—two anterior, two lateral, and two posterior—resulting in a total of twelve lung regions evaluated per patient. The obtained images were assessed using the modified lung ultrasound scoring system, with each region scored between 0 and 3 based on ultrasonographic findings consistent with atelectasis, and a total score was calculated for each patient. In addition, pulmonary function tests were performed one day before surgery and at 48 hours postoperatively. Hemodynamic parameters were closely monitored during the perioperative period, and anesthesia duration, surgical duration, and pneumoperitoneum duration were recorded and compared between the groups. In the postoperative period, the mLUSS score was found to be statistically significantly lower in patients who received low-flow anesthesia compared to those who received normal-flow anesthesia (p < 0.05). Low-flow anesthesia may provide more favorable outcomes than normal-flow anesthesia in terms of atelectasis development.