6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu sonrası belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği kültürü ve eğitim ilişkisi üzerine bir alan araştırması İzmir il örneği
A field study on the relationship between occupational health and safety culture and training in municipalities after the enactment of Law no. 6331: The case of Izmir
- Tez No: 1001023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HASKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından İzmir'de rasgele seçilen üç ilçe belediyesinde görev yapan çalışanların iş sağlığı güvenliği ve bilgi düzeylerini ve iş kazalarının nedenlerine ilişkin görüşlerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi çerçevesinde tasarlanan çalışmada, mevcut durumu betimlemeyi ve değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymayı hedefleyen betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, Coşgun Çay (2022) tarafından geliştirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Düzeyi Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek; demografik bilgiler ve İş Sağlığı ve Güvenliği bilgi düzeyini ölçmeye yönelik 22 maddeden oluşmaktadır. Bu çalışmada ölçeğin güvenirlik analizi sonucunda Cronbach Alpha katsayısı 0,915 olarak hesaplanmış olup, ölçeğin yüksek düzeyde iç tutarlılığa sahip olduğu belirlenmiştir. Kullanılan ölçekte elde edilen veriler IBM SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistiklerin yanı sıra yapılan normallik testi sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir (p = 0,001). Bu nedenle analizlerde Ki-Kare, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve Spearman rho korelasyon analizleri gibi parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Söz konusu analizlerle İSG bilgi düzeyinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve bilgi düzeyi ile iş kazalarının algılanan nedenleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, çalışanların İSG bilgi düzeylerinin cinsiyet, yaş ve medeni duruma göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı; buna karşılık görev yapılan pozisyona göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca İSG bilgi düzeyi ile çalışanların iş kazalarının nedenlerine ilişkin algıları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Genel olarak sonuçlar, çalışanların İSG bilgi düzeylerinin orta ve yüksek düzeyde olmasına rağmen, bu bilginin iş kazalarının nedenlerine ilişkin algılara güçlü biçimde yansımadığını ortaya koymaktadır. Bulgular, p ≤ 0,05 anlamlılık düzeyi esas alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the occupational health and safety (OHS) knowledge levels of employees working in three randomly selected district municipalities in İzmir following the enactment of the Occupational Health and Safety Law No. 6331, as well as their views on the causes of occupational accidents. Designed within the framework of quantitative research, the study employed a descriptive and correlational survey model to describe the current situation and reveal relationships among variables. The research data were collected using the Occupational Health and Safety Knowledge Level Scale developed by Coşgun Çay (2022). The scale consists of demographic questions and 22 items measuring OHS knowledge levels. Reliability analysis conducted for this study yielded a Cronbach's Alpha coefficient of 0.915, indicating a high level of internal consistency. The data obtained from the scale were analyzed using IBM SPSS 27.0 software. In addition to descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, and standard deviation, a normality test indicated that the data were not normally distributed (p = 0.001). Therefore, non-parametric tests including Chi-Square, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, and Spearman rho correlation analyses were used. These analyses examined whether OHS knowledge levels differed according to demographic variables and whether there was a relationship between knowledge level and perceived causes of occupational accidents. The findings revealed that OHS knowledge levels did not differ significantly according to gender, age, or marital status; however, a significant difference was found based on job position. Furthermore, no significant relationship was identified between OHS knowledge level and employees' perceptions of the causes of occupational accidents. Overall, the results indicate that although employees' OHS knowledge levels are at moderate to high levels, this knowledge does not strongly translate into perceptions regarding the causes of occupational accidents. Findings were evaluated at a significance level of p ≤ 0.05.