The impact of the omission of structural analysis in reinforced concrete on sustainability in construction in burundi
Burundi'de inşaatta sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri: betonarme yapılarda yapısal analizin ihmal edilmesi
- Tez No: 1001022
- Danışmanlar: PROF. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir inşaat, iklim değişikliğiyle mücadeleyi teşvik etmek amacıyla, inşaat faaliyetlerinin çevresel bozulma ve insanların yaşamları üzerindeki önemli etkileri göz önünde bulundurularak ekolojik rahatsızlığı en aza indirmeyi hedefleyen tekniklerin kullanılmasını savunan, tüm dünyayı ilgilendiren temel bir kavramdır. Bu çalışma, betonarme (BA) yapılarda yapısal analizin ihmal edilmesinden kaynaklanan sürdürülebilirlik etkilerini; özellikle çevre üzerindeki etkiler, kaynakların tükenmesi ve yapıların hizmet ömrünün azalması açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, gelişmekte olan ve çeşitli sosyo-politik krizlerden geçmiş bir ülke olan Burundi'de yürütülmüştür. Bu durum, ülkedeki inşaat sektörünün mevcut koşullarını belirlemekte olup, birçok inşaat projesinin yapısal analiz aşaması olmaksızın gerçekleştirildiği görülmektedir. Çalışma kapsamında ülkenin üç büyük kentinde, Burundi inşaat sektörünü temsil eden 258 katılımcıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Veri analizi SPSS v.30 ve AMOS 26 yazılımları kullanılarak gerçekleştirilmiş; en doğru sonuçlara ulaşmak için güvenirlik testi, Kaiser–Meyer–Olkin (KMO) testi, Bartlett testi, Açımlayıcı Faktör Analizi (EFA), Temel Bileşenler Analizi (PCA), farklı uyum göstergeleri ile Doğrulayıcı Faktör Analizi (CFA) ve Göreli Önem İndeksi (RII) gibi çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar oldukça çarpıcıdır.Çalışma sonucunda, Burundi'de en yaygın kullanılan yapı türünün betonarme olduğu; başlıca sorunların ise finansal kısıtlar, düşük malzeme kalitesi, eğitim sisteminde kalite güvencesinin yetersizliği, mevzuata uyumsuzluk ile izleme ve değerlendirme eksikliği olduğu belirlenmiştir. Bu faktörlerin tümü, tasarım sürecinin yapısal analiz dâhil bazı aşamalarının ihmal edilmesine ve hâlihazırda kaydedilmiş zararlı sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kamu kurumlarının inşaat sektörü paydaşlarıyla iş birliği yaparak toplumsal refahı teşvik etmesi ve yasal düzenlemelere uyumu sağlaması, inşaat faaliyetlerinin doğru ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Sustainable construction is a backup concept that is of concern to the whole world to advocate against climate change by constructing using techniques that aim to minimize ecological nuisance given that construction works have a considerable impact on environmental degradation and people's lives. This article aims to assess the sustainability impacts specifically on the environment, resource depletion and reduced lifespan of structures that are due to the omission of structural analysis in Reinforced Concrete (RC). The study was conducted in Burundi, which is a developing country that has gone through various socio-political crisis, and which determines the current situation of its construction industry with several construction projects that many of them are carried out devoid the structural analysis stage. A survey was undertaken in the 3 major cities of the country with 258 respondents who make up the construction industry in Burundi the data analysis was implemented using SPSS v.30 and AMOS 26 software and to have the most accurate calculations, different approaches were used including the reliability test, the Kaiser–Meyer– Olkin (KMO) test, Bartlett's test, Exploratory Factor Analysis (EFA), Principal Component Analysis (PCA), Confirmatory Factor Analysis (CFA) by different fit indicators and the Relative Importance Index (RII) and the results were Exquisite. It concluded that reinforced concrete is the type of structure commonly used in Burundi and that the major challenges are financial constraint, poor quality of materials, quality assurance of the education system, non-compliance with the regulatory framework and lack of monitoring and evaluation all being reasons for the ignorance of certain stages of the design including the structural analysis followed by harmful consequences already recorded. Government bodies together with construction agents can collaborate and promote community welfare plus respect for the laws so that the construction works can be carried out properly.