İnşaat sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine yönelik tutumları: Tekirdağ Ergene örneği
Attitudes toward occupational health and safety of employees in construction industry: Tekirdağ Ergene province example
- Tez No: 551645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUTHAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Law, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İş sağlığı ve güvenliği en genel haliyle çalışanların işyerinde işin yürütülmesi sırasında çeşitli nedenlere bağlı olarak iş kazası veya meslek hastalığı geçirme riskini minimum düzeye indirmek amacıyla yapılan çalışmaların tümüyle ilgilenen bir bilim dalıdır. Ortaya çıkışı M.Ö 2600'lü yıllara dayanan iş sağlığı ve güvenliğinin ülkemize geniş çaplı olarak girişi Dilaver paşa Nizamnamesi ile gerçekleşmiş özellikle Cumhuriyet sonrası imzalanan sözleşmeler, getirilen kanunun ve yönetmelikler ile birlikte belirli bir sisteme oturtulmuştur. Sistemin yeni bir kimliğe kavuşması ise 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile gerçekleşmiştir. Bu kanun ile birlikte mevzuattaki dağınıklık giderilmiş, konular bütünleştirilmiş ayrıca işçi, işveren ve devletin üzerinde olan sorumluluklar arttırılmıştır. Türkiye'de tüm dünyada olduğu gibi gerek sermaye yatırımları gerekse istihdam olanakları ile ön plana çıkan sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Sektörün içerdiği riskler nedeniyle çok tehlikeli sınıfta yer alması iş sağlığı ve güvenliğinin bu alanda ki önemini ortaya çıkarmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışmada Tekirdağ ili Ergene ilçesinde bulunan inşaatlarda, faaliyet gösteren 40 çalışan ile görüşmeler yapılmıştır. Ses kaydı alınarak yapılan bu görüşmelerin düz yazı şekline çevrilerek metne aktarılmış daha sonrasında MAXQDA 2018 programı ile analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler ve gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde bölgedeki inşaat sektörü çalışanlarının bilgi, algı ve tutum seviyelerinin düşük olduğu tespit edilmektedir. Bu sorunun en büyük kaynağının ise işçi, işveren ve devletin yürürlükte olan kanunlarda ve yasalarda belirtilen sorumlulukları yerine getirmemesinden kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety in the most general sense is a discipline which is entirely interested in studies that are made for minimizing the risk of occupational-work accident or occupational disease because of various reasons in course of business conduct by employees at workplace. The occurrence of occupational health and safety dates back to 2600's B.C. but it was introduced to Turkey in a widescale with Dilaver Pasha regulations and codified with signed agreements, legislated laws and regulations after the proclamation of the republic The system has gained a new identity with occupational health and safety law which was introduced in 2012. In virtue of this law disarrangements on legislation were settled, issues were unified besides responsibilities of employee, employer and government were augmented. In Turkey same as whole World both due to capital investments and due to employment opportunities, construction industry is the leading among the industries bursting into prominence. Because the construction industry includes risks and it ranks among perilous category, the importance of occupational health and safety on this field has emerged. The study is made by using qualitative research and interviewed with 40 employees who has been working for construction in business in Ergene district Tekirdağ. Interviews were made by voice recording then voice recordings were turned into text thereafter analysed with programme MAXQDA 2018. As a result of analyses and interviews it is determined that employees working for construction industry in this district are deficient in terms of knowledge perception and attitude. Major reason of this problem stems from neglecting responsibilities, which are indicated on laws and legislations in effect, by emplyoee, employer and government.