6 Şubat depremlerinin eğitime etkilerine dair veli görüşleri: Hatay örneği
Parents' views on the impact of the 6 February earthquakes on education: The case of Hatay
  1. Tez No: 1001055
  2. Yazar: BAHAR İLKİN ÖZALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilkokullarda eğitime etkilerini veli görüşleri bakımından incelemektir. Nitel bir durum çalışması olarak desenlenen araştırma 2024-2025 eğitim-öğretim yılında depremden doğrudan etkilenen iki farklı ilkokuldan toplam 30 veli ile yürütülmüştür. Çalışmada veriler araştırmacı tarafından depremin eğitime etkilerini tespit etme amacıyla geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler içerik analiziyle incelenmiş ve depremin eğitim alanında akademik, psikolojik ve yapısal boyutlarda sorunlara neden olduğu tespit edilmiştir. Bu etkiler üç ana tema altında yer almaktadır. Bu temalardan oluşturulan alt temalarda ise 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri sonrası velilerin en çok“Temel Eğitim Kayıpları”,“Motivasyon ve Okula Uyum Problemleri”,“Fiziksel Koşullar ve Materyal Eksiklikleri”ne yönelik görüş bildirdikleri belirlenmiştir. Buna göre deprem sonrası süreçte okuma-yazma ve matematik alanında ortaya çıkan öğrenme zorluklarını gidermeye yönelik telafi eğitimi programları uygulanması, deprem sonrası öğrencilerde gözlenen; motivasyon kaybı, uyum problemleri, dikkat dağınıklığının azaltılabilmesine yönelik kalıcı ve süreklilik gösteren rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri ve ailelere yönelik destek programları, fırsat eşitsizliğini azaltmaya yönelik uygulamalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes on education in primary schools from the perspective of parents' opinions. Designed as a qualitative case study, the research was conducted with a total of 30 parents from two different primary schools directly affected by the earthquake during the 2024-2025 academic year. Data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher to determine the effects of the earthquake on education. The obtained data were analysed using content analysis. Based on the findings, it was determined that the earthquake caused problems in the field of education in academic, psychological, and structural dimensions. These effects fall under three main themes. Within the sub-themes created from these main themes, it was determined that parents most frequently expressed opinions regarding“Losses in Basic Education,”“Motivation and School Adjustment,”and“Physical Conditions and Material Deficiencies”after the February 6, 2023 Kahramanmaraş Earthquakes. Accordingly, it was suggested that remedial education programs should be implemented to address the learning difficulties that emerged in reading, writing, and mathematics in the post-earthquake period, and that the problems observed in students after the earthquake should be addressed. To address loss of motivation, adjustment problems, and attention deficit, sustained and continuous guidance and psychological counselling services, support programs for families, and practices aimed at reducing inequality of opportunity are recommended.