Arapçada ve Türkçede olumsuzluk bildiren yapılar karşıtsal bir analiz
تراكيب النفي في اللغتين العربية والتركية: دراسة تقابلية
  1. Tez No: 1001097
  2. Yazar: BASHAR BAQER YOUNUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu karşılaştırmalı araştırma, Arapça ve Türkçede olumsuzluk (nefiy) üslubundaki benzerlikleri ve farklılıkları tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda betimleyiici ve karşıtsal yöntemler esas alınarak, ana dili Türkçe olan öğrencilerin Arapçadaki olumsuzluk yapısını öğrenirken karşılaşabilecekleri zorlukları ve engelleri aşmalarına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Araştırma, söz konusu zorlukların çözümüne katkı sağlayacak öneri ve çözümlerle sonuçlandırılmıştır. Araştırmanın doğası gereği çalışma üç bölüme ayrılmıştır: Birinci bölümde Arapçada olumsuzluk üslubu ele alınmış; olumsuzluğun kavramsal çerçevesi, kuralları, zamanla ilişkili anlamları, pekiştirilmesi, olumsuz cümlede ögelerin yer değişimi (takdim-tehir) gibi konular işlenmiştir. Ayrıca her bir olumsuzluk edatı ayrıntılı olarak incelenmiş, aralarındaki farklara değinilmiş ve bölüm örtük olumsuzluk (nefyi zımnî) konusuyla sonlandırılmıştır. İkinci bölümde ise Türkçede olumsuzluk konusu ele alınmış; olumsuzluk kavramı, pekiştirme biçimleri, kuralları, türleri ve örtük olumsuzluk yolları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Arapça ile Türkçede olumsuzluk üslubu karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş; iki dil arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur. Ardından Türk öğrencilerin Arapçadaki olumsuzluk yapılarını öğrenirken karşılaşabilecekleri muhtemel zorluklar belirtilmiş ve bu zorlukların giderilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This contrastive study seeks to identify the similarities and differences in the style of negation between Arabic and Turkish, relying on both descriptive and analytical methodologies. The aim is to overcome the potential difficulties and challenges faced by Turkish-speaking students in learning the negation structures of the Arabic language, due to the differences between their mother tongue (Turkish) and Arabic. The study concludes with a presentation of proposed solutions and recommendations that contribute to resolving these challenges and difficulties. In line with the nature of the study, it has been divided into three chapters: The first chapter discusses the style of negation in the Arabic language. It covers the concept of negation, its grammatical rules, temporal implications, emphasis, revocation (negation of negation), and syntactic variations such as fronting and postponement in negative sentences. The chapter then provides a detailed examination of each negation particle, highlighting the distinctions among them, and concludes with a discussion on implicit negation. The second chapter addresses negation in the Turkish language. It explores the concept of negation, its emphasis, grammatical rules, and types, followed by a discussion of implicit negation and its various forms. The third chapter presents a contrastive analysis of the style of negation in Arabic and Turkish, identifying points of similarity and difference between the two languages. It also outlines the potential difficulties Turkish students may face when learning negation in Arabic, and offers practical solutions to facilitate their understanding and acquisition of this grammatical structure.