Prostat kanserinin lokal evrelemesinde 68GA-PSMA PET/MR görüntülemenin rolü
The role of 68GA-PSMA PET/MRI in the local staging of prostate cancer
  1. Tez No: 1001114
  2. Yazar: EDANUR TUNÇAY İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE ÖZLEM ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, prostat kanseri tanısı alan hastalarda 68Ga-PSMA PET/MR hibrit görüntülemenin primer evreleme, risk sınıflaması ve aktif izlem uygunluğunu belirlemedeki tanısal performansını araştırmaktır. Çalışmaya, evreleme amaçlı PET/MR görüntülemesi yapılan ve sonrasında radikal prostatektomi uygulanan 207 hasta retrospektif olarak dahil edilmiştir. Görsel skorlama sistemleri (PSMA ekspresyon skoru/grubu, PRIMARY skoru/grubu, modifiye PRIMARY skoru, S-PI-RADS ve Birleşik P Skoru) ve kantitatif parametreler (SUV, SUL, ADC, lezyon çapı) histopatolojik verilerle karşılaştırılmıştır. Bulgularımızda, görsel skorlama sistemlerinin klinik olarak anlamlı kanseri saptamada yüksek başarı gösterdiği ve pozitif PRIMARY grubunun risk artışı ile bağımsız ilişkili olduğu saptanmıştır. PSMA PET/MR bulguları D'Amico, NCCN ve EAU risk sınıflamalarıyla yüksek uyum göstermiş; özellikle modifiye PRIMARY ve S-PI-RADS skorları, klinik yönetim açısından gri alanda kalan olumlu orta risk grubunu ayırt etmede yüksek performans sergilemiştir. Literatürde ilk kez tanımlanan PRIMARY 4 alt grup analizi, yüksek PSMA ekspresyonunun daha agresif fenotiple ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Aktif izlem uygunluğunun değerlendirilmesinde düşük PSMA ekspresyonu yüksek özgüllük sağlarken, yüksek ekspresyonun aktif izlem için uygunsuzluğu öngördüğü görülmüştür. Lokal evrelemede seminal vezikül invazyonu ve lenf nodu metastazını saptamada PET/MR, klinik nomogramlara kıyasla belirgin üstünlük göstermiş, ancak ekstrakapsüler yayılım için duyarlılık orta düzeyde kalmıştır. Sonuç olarak 68Ga-PSMA PET/MR, anatomik ve moleküler bilgiyi birleştirerek prostat kanseri yönetiminde standart klinik parametreleri tamamlayan ve kişiselleştirilmiş tedavi planlamasına katkı sağlayan güçlü bir görüntüleme modalitesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the diagnostic performance of 68Ga PSMA PET/MRI hybrid imaging in primary staging, risk stratification, and determination of active surveillance suitability in patients diagnosed with prostate cancer. A total of 207 patients who underwent staging PET/MRI followed by radical prostatectomy were retrospectively included in the study. Visual scoring systems (PSMA expression score/group, PRIMARY score/group, modified PRIMARY score, S-PI-RADS, and Composite P Score) and quantitative parameters (SUV, SUL, ADC, lesion diameter) were compared with histopathological data. Our findings demonstrated that visual scoring systems achieved high success in detecting clinically significant cancer, and the positive PRIMARY group was found to be independently associated with increased risk. PSMA PET/MRI findings showed high concordance with D'Amico, NCCN, and EAU risk classifications; notably, modified PRIMARY and S-PI-RADS scores exhibited high performance in distinguishing the favorable intermediate risk group, which remains a gray area in clinical management. The PRIMARY 4 subgroup analysis, defined for the first time in the literature, revealed that high PSMA expression is associated with a more aggressive phenotype. In the evaluation of active surveillance suitability, low PSMA expression provided high specificity, while high expression predicted unsuitability for active surveillance. In local staging, PET/MRI showed significant superiority over clinical nomograms in detecting seminal vesicle invasion and lymph node metastasis, whereas sensitivity for extracapsular extension remained moderate. In conclusion, 68Ga-PSMA PET/MRI is a powerful imaging modality that combines anatomical and molecular information, complementing standard clinical parameters in prostate cancer management and contributing to personalized treatment planning.