Zanaatten sanata dönüşümde alternatif arayışlar bağlamında bitkisel örücülük ve çam iğnesi
The basketry with pine needle in the context of alternative seekings in transformation from craft to art
  1. Tez No: 1001146
  2. Yazar: MİRAY GÖÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN KABALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Zanaat, toplumların sosyo-kültürel hayatları hakkında bilgi edinmeyi sağlayan bir üretim türüdür. Kültür belleğidir. İnsanların gereksinim duydukları nesnelerin üretimini karşılamaya yönelik el emeğine, çıraklık-kalfalık-ustalık aşamalarına dayanmaktadır. Çeşitli eşyaların üretiminin yanı sıra, bu eşyaların bakımı, onarımı ve benzeri işlemlerin gerçekleştirildiği atölye ve dükkânlar, zanaatkârların mesleklerini icra ettikleri mekânlar olarak tanımlanabilmektedir. Bu mekânlar genellikle gerçekleştirilen zanaat türüne göre (kuyumcu dükkânı, ayakkabıcı atölyesi vb.) adlandırılmaktadır. Dükkân, zanaatkârın ürettiği ürünleri pazarladığı alanı ifade ederken; imalathane, zanaatkârın mesleki faaliyetlerini yürüttüğü, üretim süreçlerini gerçekleştirdiği ve deneyimlerini çıraklarıyla paylaştığı yer olarak değerlendirilmektedir. Sanatın tarih boyunca insanlık için ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, sanat eserlerinin bir kültürün, bir medeniyetin taşıyıcısı ve koruyucusu olduğu söylenebilmektedir. Sanat eserleri, geçmişten günümüze gelen kültürel mirasın bir parçası olarak gelecek nesillere aktarılmaktadır. Sanatta alternatif arayışlar, sanatçıların düşünsel ufuklarını genişletme, insan deneyimini kavrama ve yeniden yorumlama isteğinin bir sonucudur. Bu yaklaşımlar, sanat eserini yalnızca görsel ya da biçimsel nitelikleriyle değil, taşıdığı derin anlamlarla ele almayı amaçlar; insanlığın evrensel sorularına, değerlerine ve kaygılarına nasıl karşılık verdiğini irdelemeyi kapsamaktadır. Günümüzde bitkisel örücülükle ürünler üretmeye devam eden birçok sanatçı ve ustamız bulunmaktadır. Doğada yetişen malzemeleri toplayıp çeşitli teknikler kullanarak ürünler yapılmakta, sanat ve zanaatın gelecek kuşaklara aktarımını sağlanmaktadırlar. Bu çalışmada, bitkisel örücülük kapsamında çam ağaçlarının iğne yaprakları kullanılarak, günümüz ev yaşamında dekoratif amaçla değerlendirilebilecek ürünlerin üretilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, bitkisel örücülükte seçilen örgü uygulayımları ile çam iğne yaprakları kullanılarak 15 adet özgün tasarım üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Craftsmanship is a mode of production that enables the acquisition of knowledge regarding the socio-cultural lives of societies; it serves as a cultural memory. It is based on manual labor aimed at meeting the practical needs of individuals and follows the stages of apprenticeship, journeymanship, and mastery.Beyond the manufacturing of various goods, the workshops and shops where maintenenance, repair and smilar processes are conducted are defined as the spaces where artisans pratice their professions. These venues are generally named according to the specific craft performed (e.g.,jewelery shop, shoemaker's workshop). While the ''shop'' refers to the area where the artisan markets the produced goods, the ''atelier'' (manufacturing house) is regarded as the site where professional activities are conducted, production processes are experiences are shared with apprentices. Given the historical significance of art for humanity, it can be asserted that artwork function as the carriers and guardians of a culture and civilization. As a part of cultural heritage descending from the past to the present, artworks are transmitted to future generations.The pursuit of alternativies in art is a result of artists desire to expand their intellectual horizons and to comprehend and reinterpret the human experience. These approaches aim to address the artwork not only throught its visual or formal qualities but also through the profound meanings it carries, examining how it respond to humanity's universal questions, values, and anxieties. Today,many artists and masters continue to create products through vegetable weaving. By collecting materials that grow in nature and employing various techniques, they ensure the transfer of art and craft tu future generations. This study aims to produce items that can be utilized for decorative proposes in contemporary domestic life by specifically within the scope of vegetal weaving using pine needls Accordingly, 15 original desing were produced by utilizing pine needles through selected weaving techniques.