Künt kafa travmasında oluşan organ hasarında RF ve DMA kullanımının protektif etkilerinin aydınlatılması
Elucidating the protective effects of RF and DMA use in organ damage caused by blunt head trauma
- Tez No: 1001172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ÇAĞRI OĞUZLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Travmatik beyin hasarı (TBH), primer mekanik hasarı izleyen oksidatif stres, inflamasyon ve apoptoz aracılı ikincil hasar süreçleri nedeniyle prognozu ağırlaşabilen bir tablodur. Bu çalışmada deneysel künt kafa travması modelinde radyo frekans elektromanyetik alan (RF-EMA) ve darbeli manyetik alan (DMA) uygulamalarının nöroprotektif etkileri histopatolojik, immünohistokimyasal, biyokimyasal ve moleküler göstergelerle değerlendirildi. 300–350 g ağırlığında 50 yetişkin erkek Wistar albino sıçan, her grupta 10 olacak şekilde Sham, TBH, TBH+RF (27.12 MHz), TBH+DMA (0.5 mT) ve TBH+RF+DMA gruplarına randomize edildi. TBH, Marmarou impakt-ivmelenme modeline uygun olarak 80 cm'den 50 g ağırlık düşürülmesiyle oluşturuldu ve tedavi gruplarına günde iki kez 30 dakika RF-EMA ve/veya DMA uygulandı. Kortikal dokuda histopatolojik skor; immünohistokimya ile Kaspaz-3 ve TNF-α; biyokimya ile TAS, TOS ve OSI; gen ekspresyonu ile BAX, BCL-2, PGC-1α ve SIRT1 analiz edildi. Travma grubunda histopatolojik hasar, Kaspaz-3 ve TNF-α pozitifliği ile TOS ve OSI artarken TAS azaldı; RF ve DMA tekli uygulamaları bu değişimleri travmaya göre azalttı ve en belirgin, tutarlı düzelme kombine RF+DMA grubunda gözlendi. Moleküler düzeyde travma ile BAX artışı ve BCL-2/PGC-1α/SIRT1 azalması saptanırken, özellikle kombine uygulamada apoptotik denge travma lehine bozulmuş profilden uzaklaştı ve PGC-1α ile SIRT1 düzeyleri Sham'a yaklaştı. Sonuç olarak RF-EMA ve DMA deneysel TBH'de ikincil hasar mekanizmalarını baskılayarak nöroprotektif etki göstermiş, kombine uygulama tekli uygulamalara kıyasla daha güçlü bir iyileşme profili sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Traumatic brain injury (TBI) may worsen due to secondary injury cascades mediated by oxidative stress, inflammation, and apoptosis after the primary mechanical insult. We evaluated the neuroprotective effects of radiofrequency electromagnetic field exposure (RF-EMF) and pulsed magnetic field exposure (PEMF) in an experimental blunt head trauma model using histopathological, immunohistochemical, biochemical, and molecular endpoints. Fifty adult male Wistar albino rats (300–350 g) were randomized into five groups (n=10): Sham, TBI, TBI+RF (27.12 MHz), TBI+PEMF (0.5 mT), and TBI+RF+PEMF. TBI was induced with the Marmarou impact-acceleration model by dropping a 50 g weight from 80 cm; treatment groups received RF-EMF and/or PEMF twice daily for 30 minutes. Cortical tissues were assessed for histopathological injury score, caspase-3 and TNF-α immunoreactivity, TAS/TOS/OSI, and gene expression of BAX, BCL-2, PGC-1α, and SIRT1. Compared with Sham, the TBI group showed increased injury score, caspase-3 and TNF-α positivity, and TOS/OSI, with reduced TAS. Both RF-EMF and PEMF attenuated these alterations, and the most pronounced and consistent improvement was observed in the combined RF+PEMF group. At the molecular level, TBI increased BAX and decreased BCL-2/PGC-1α/SIRT1, whereas the combined protocol shifted the balance away from a pro-apoptotic profile and brought PGC-1α and SIRT1 closer to Sham. In conclusion, RF-EMF and PEMF exerted neuroprotective effects in experimental TBI by suppressing secondary injury mechanisms, with combined exposure providing a stronger recovery profile than either modality alone.